Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Радев: Вадят се въпроси, които са прах в очите на хората

Какво четем между редовете в поведението на Слави Трифонов

Иван Кацаров: Когато има агресия, не можем да говорим за диалог

Слави Трифонов
Снимка: Фейсбук страница - ИТН

Този кабинет, който Слави Трифонов обяви, малко наподобява на неговите хумористични вечери и неговите монолози, но със спорните личности, колкото и ИТН да говори, че няма да се коалира с партии на статуквото, показателно е отношението и личността, която ще оглавява този кабинет – Николай Василев.“ Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Атанас Радев, заместник-председател на Клуба на студентите политолози към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Атанас Радев  Снимка от личен архив

Според Радев от „Има такъв народ“ са направили грешка. Така зададените в изявлението на Трифонов приоритети според него неглижират „сериозните политически въпроси, които касаят в момента обществото и това, което хората искаха“.

Вадят се въпроси, които са прах в очите на хората, смята Атанас Радев. „Този кабинет е поемане на политическа отговорност в кавички“, допълни той.

Заявката третият мандат да се връчи на партия, която да предложи служебният кабинет да остане, може да означава по-дълъг живот за 46-ия парламент, отбеляза Атанас Радев.

Той попита морално ли е първата политическа сила, избрана от една десета от населението, да поставя условия на останалите, които са гласували.

Бойко Борисов  Снимка: БГНЕС

В поведението си Бойко Борисов и Слави Трифонов са страшно подобни, даже клонят към еднаквост, коментира пред БНР психотерапевтът и психологически антрополог Иван Кацаров.

„Неслучайно такива са резултатите от последните избори – относително 24% получават едните и другите. 48% от хората са припознали това поведение по някакъв начин и са дали своя глас. Това е поведение в спектъра на агресивното.“

Кацаров припомни начина, по който Борисов е влязъл във властта с демонстрираната мачо бравура, както и назидателността на Трифонов по време на неговите интервюта.

„И не смятам, че когато има агресия, можем да говорим за диалог.“

Слави Трифонов на протест пред парламента, 2017 г.  Снимка: БГНЕС

„Слави Трифонов „влиза“ в дома на всеки българин от 20 години насам относително активно всяка вечер. Този намръщен тон, в началото беше заигравка с Годжи, след това продължи да бъде е лош, и строг, всяка вечер да мръщи вежди от екрана, те разкриват едни тенденции в характера, в психодинамиката на тоя човек. Поведението, което той има, да установи вертикала в комуникацията и да отреди роля на зрителя, на слушателя и на политическия си партньор долу, издигайки себе си на психодинамичен пиедестал. Това е психология на влиянието, психолингвистичен модел, който е изключително ефективен. Ти инфантилизираш своя събеседник или партньор, обезвластяваш го и не му даваш възможност да има полезен ход в никоя посока“, коментира Кацаров.

„Там, където има агресия, има страхове. Това е аксиома в психологията“, поясни още психотерапевтът.

Ако 20 години наблюдаваме един маниер на поведение – назидателно-менторски, който позиционира вертикали във всяка своя комуникация – това наблюдаваме при Бойко Борисов и сега при Слави Трифонов, със заявката, която направи, аз виждам когнитивни дисонанси. На езика на психотерапията, на клиничната психология там, където има когнитивен дисонанс, сблъсък на идеи, които сякаш и двете са еднакво валидни и съществуват едновременно и никоя не може да преодолее другата, това е признак за невроза“, посочи още специалистът.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна