Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Ирина Кирякова: И мненията на другите, и правилата ни помагат да се развиваме

Снимка: Архив

Много хора плащат Данък обществено мнение и това има своите корени. В израстването ни от това - как другите ни възприемат, понякога зависи оцеляването ни. Затова още от деца свикваме да удовлетворяваме очакванията на другите и евентуално те пък да удовлетворят нашите.

Това коментира пред Радио София психологът Ирина Кирякова.

Всеки плаща различна цена. Но тези, които не са свикнали да се съобразяват с останалите, по-трудно се адаптират и да спазват границите.

Това може и да е печелившо поведение, обясни още Кирякова, но може и да е болезнено, нараняващо, дори фатално, когато се сблъскваме с твърди, важни граници.

Това - какво ще кажат хората за теб, има по-голямо значение в малките населени места, където всички се познават и информацията бързо се разпространява. В дигиталните платформи обаче местоживеенето губи значение. Там е важно да имаш повече харесвания и коментари, тоест потребителите са съобразяват с мнението за поведението или външния им вид.

Зад селфитата прозира голяма самота. Фокусът е някой някъде да ме види и аз да получа обратна връзка. Докато сме в общество, няма как да не ме интересува какво мислят другите. Чуждото мнение би следвало да влияе, но не и да определя кой съм аз. Това, че някой ме харесва, би трябвало повече да ни говори за него, а не за мен самия. Само ако оценката се повтаря и в други обратни връзки, трябва по-сериозно да се замислим“, допълни психологът.

Добре е да сме спонтанни, но без правила ще настъпи хаос. В същото време и мненията на околните, и правилата ни помагат да се развиваме, каза още Ирина Кирякова.

С нея разговаря Гергана Пейкова.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна