Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няколко НПО търсят съдействие от институциите за издаване на документи на 250 хиляди българи

Необходими са законодателни промени

Снимка: БГНЕС

Редица изследвания и данни показват, че голям брой от хората в България нямат адресна регистрация и не притежават документ за самоличност - така те остават „невидими“. В повечето случаи засегнати от проблема с липсата на адресна регистрация и документ за самоличност са най-бедните и уязвими групи.

Голяма част от тези „несъществуващи“ хора са бременни и млади майки на деца до 3 години. Липсата на документ за самоличност е бариера да ползват жизненоважни за тях здравни и административни услуги и социални придобивки за себе си и своите деца.

Невидимите, които виждаме“ е част от проект за подобряването на майчиното и детско здраве „С грижа от 0 до 3“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Фондация „Тръст за социална алтернатива“, „Отворено общество“ и „Портикус“. Основната цел е повишаване на възможностите бременни жени и майки с деца до 3 години от засегнатите групи да получават адресна регистрация и документи за самоличност. Водеща организация по проекта е Фондация „Фонд ИГА“, а партньори са сдружение „Хаячи“ и сдружение „Инициативи за равни възможности“.

"Имаме активно потвърдено съдействие от страна на Министерството на труда и социалната политики и Министерството на вътрешните работи. След два дни - на 27 ще бъде първата работна среща по този въпрос, където се надяваме да включим и други важни институции като МРРБ, Министерството на образованието и на здравеопазването, така че да можем по-активно и целенасочено да работим за някаква промяна, за решаването на този проблем", каза БНР Трендафил Меретев от Фондация „Фонд ИГА“.

Той коментира, че общинските комисии за адресна регистрация, които трябва да издават лични документи имат редица трудности във функционирането:

"Реално, когато те представят своето виждане, че трябва да бъде издаден личен документ, след това след проверка на служителите на ГРАО се установява, че необходимите документи не са налични и тези комисии дори получават санкции. Те се въртят в омагьосан кръг – създадени са за нещо, което трябва да решават, но те нямат необходимите правомощия. И в закона не е достатъчно ясно разписано, така че тези комисии да си изпълняват по закон задълженията", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Меретев.  

Той подчерта, че трябва да има законодателни промени, за да се реши проблемът с издаване на документи на хора, които в момента нямат документи.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна