Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външната политика е сирачето на българското управление

Явор Сидеров: Трябва ни продаваем пред света разказ за Северна Македония

Снимка: www.csd.bg

"До този момент програмите на партиите, които влизат в парламента не са особено подробни, те са по-скоро една обща заявка за намерения, отколкото за конкретни политики", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Явор Сидеров, историк, анализатор, преподавател и бивш съветник на двама вицепремиери с ресор "Антикорупция и миграция". Той коментира темата за външнополитическите ориентири на партиите в новия състав на Народното събрание.

"Външната политика по принцип е доста неглижирана от нашите политически партии, тя се изчерпва с едни заклинания за нашата евроатлантическа принадлежност. Но конкретни външонополитически приоритети аз не виждам последните години аз не виждам. По принцип външната политика е неглижирана при нас и доказателство за това е състоянието на българската дипломация", заяви Сидеров.

По повод изказването на лидера на партия "Възраждане" за предоговаряне на отношенията ни с ЕС анализаторът посочи:

"Мисля, че партиите, които вероятно ще направят кабинет, нямат намерение да влизат в разговори или дебати изобщо с партия "Възраждане", и че там се цели особено сериозен диалог. Самата партия влиза в НС като антисистемна партия с очевидно популистки уклон, антиевропейска, но особено поле за взаимодействие с тази малка партия една ли ще случи", заяви Явор Сидеров.

Според Явор Сидеров най-важните теми на новото Народно събрание в областта на външната политика би следвало да са преди всичко свързани с региона:

"Като например какво става в Черно море, където напрежението расте, където има определен руски военен отбранителен превес и където НАТО се старае да противостои. Но в този смисъл обаче в платформите на новите лидери не се вижда нищо конкретно. Друга тема, освен за сигурността в Черноморския басейн, е  темата какво става на Западните Балкани, която е от непосредствен и първостепенен интерес за България.

Проблемът със Северна Македония е толкова дълбок и толкова назрял, че въпросът не е дори до това какво ще постигнат като консенус основните партии по него, а какво искаме ние и как смятаме да излезем от ситуация, в която сами се вкарахме. Една изключително неприятна ситуация, в която ние се намираме в тотална външнополитическа изолация по въпрос, който е от първостепенно значение за нас.

По тази тема не очаквам особени вътрешно политически раздори, по-скоро мисля, че страдаме от безидейност. Това е повод да се отвори темата за това как трябва да бъде съживена българската дипломация, как трябва да се финансира външното ни министерство. Как трябва да се изгради Институт за публична дипломация, какъвто България няма, който да представя българския интерес по света, ние просто нямаме глас на този етап. А инструментите, с които разполагаме не използваме достатъчно добре", каза още анализаторът.

Според него въпросът за РСМ трябва да се изземе от ръцете на историците, така както смята и Кирил Петков, като се заложи освен на развитието на икономическите връзки, но и на по-дълбока дипломатическа политика на терен.

Трябва ни имидж пред света, разказ, който да бъде продаваем, за да ни разберат какво искаме, да бъде приет този наш разказ, защото досега не ни разбират...", заяви историкът.

Според него външната политика е сирачето на българското управление.

"Тя е системно недофинсирана. Тя има остра нужда от грижа и кадруване."

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна