Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Лили Атанасова

Проф. Лили Атанасова

На 15 ноември отбелязваме 100 години от рождението на известната българска пианистка и клавирен педагог - проф. Лили Атанасова. 

Нейните ученици я обожаваха, споделяха колко е взискателна, строга и в същото време - съпричастна към техните проблеми. Тя беше предмет на всеобщо възхищение - вероятно защото беше млада, беше по-близо до студентите по дух, беше и изтъкната концертираща пианистка. Нейни ученици са някои от най-известните наши пианисти: Павлина Бешкова, Атанас Куртев, Виктор Чучков, Майер Франк, Милена Куртева, Анжела Тошева и още много други. 

Родена е в семейството на Георги Атанасов – учител по музика, завършил пиано и композиция в Прага. Първите уроци по музика получава от баща си. 13-годишна постъпва в Средния отдел на Музикалната академия. 15-годишна изнася първия си самостоятелен концерт. 

Лили Атанасова започва кариерата си на педагог веднага след завършването на Музикалната академия през 1944 г. в класа на проф. Андрей Стоянов. След това става негова асистентка, а от 1946 г. е редовен преподавател. От 1964 г. е професор и отделя следващите 45 години от живота си на тази дейност. Може би това я кара да прекрати концертната си кариера през  60-те години на ХХ век.

А като пианистка Лили Атанасова също е блестяща - доказва го с участието си в Първото общобългарско състезание за певци и инструменталисти през 1948 г. Следващата година - и на Шопеновия клавирен конкурс във Варшава. Впечатляващо тя изпълнява Концерт за пиано и оркестър във фа минор от Шопен, изнася рецитали с Шопенови творби. С цигуларя Владимир Аврамов за първи път у нас изпълняват интеграл "Сонатите за цигулка и пиано от Моцарт". В репертоара на Атанасова влизат още клавирни пиеси от Брамс, Менделсон, Шуберт, Шуман, руски и български композитори. 

Много време и усилия проф. Лили Атанасова отделя за младите музиканти, като оглавява комисията за международните конкурси за инструменталисти; участва в ръководството на Международния фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен. В периода 1966/1972 г. е декан на Инструменталния факултет, а след това 4 години е заместник-ректор на Академията.

Умира на 31 януари 2004 г.

В Златния фонд на БНР е запазено интевю с проф. Лили Атанасова, в което тя говори за живота и кариерата си. Чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна