Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Караганева отговори на обвиненията, заради които беше отстранена като изпълнителен директор на ДКК

| обновено на 01.12.21 в 17:46
Ваня Караганева
Снимка: bgfundforwomen.org

"Заседанието на Съвета на директорите (СД) на „Държавна Консолидационна Компания“ ЕАД, за което е съставен Протокол №989 от 29.11.2021 г., е проведено в състав трима от петима членове на Съвета на директорите. Заседанието е проведено в нарушение на Търговския закон, Устава на Дружеството и Правилата за работа на Съвета на директорите, тъй като не е изготвена и връчена покана до всички, с която да бъдат уведомени за деня, часа, мястото и дневния ред за провеждане на заседанието.

Понастоящем вписването на промяната в Търговския регистър относно освобождаването ми като изпълнителен директор, инициирано от тези представители в Съвета на директорите, не е преминало като процедура в Агенцията по вписванията. Дадени са указания на вносителите да представят доказателства за редовно свикване на заседанието".

Това се казва в позиция на Ваня Караганева, изпратена до медиите, след като в понеделник стана ясно, че тя е освободена от длъжността изпълнителен директор на ДКК заради редица нарушения.

В позицията Карагенова обяснява, че в продължение на години юридически услуги на ДКК са предоставяни от търговското дружество „КейсПро“ ООД вместо от адвокатско дружество, което е в нарушение на Закона за адвокатурата и договори по редица множество дела са сключени само с един адвокат – Александър Андонов Бояджиев, свързан с търговското дружество „КейсПро“ ООД. Според отстранената директорка по тези договори са платени огромни суми.

Поради възникнали съмнения Караганева е взела решение за прекратяване на правомощията за процесуално представителство.

"По отношение на твърдението, че съм подписала еднолично извънсъдебна спогодба с Дунарит АД, с материален интерес 50 милиона лева.

Извънсъдебна спогодба не е подписвана. На финален етап е споразумение, което предстои да се подпише между ДКК и „Дунарит“ АД, което следва да разреши окончателно спора между страните", се казва още в позицията.

Караганева добавя, че "обслужващата банка е била в техническа невъзможност да обезпечи системата за двоен подпис и начина на представителство, предвиден в Търговския регистър, което наложило миграция към друга банка".

"Прехвърлените средства са в рамките на размер, необходим за покриване на оперативни разходи на дружеството и в рамките на размера, гарантиран от Закона за гарантиране на влоговете в банките", пише още тя.

"От встъпването си в длъжност досега, във всичките си действия съм се ръководила изцяло и единствено от интереса на държавата и добросъвестно съм изпълнявала задълженията си", се казва в позицията. Караганева посочва още, че се е стремяла да преустанови неправомерното разходване на средствата на дружеството и отказва да се солидаризира с порочните практики на предишното ръководство, което вероятно е и причината да бъда атакувана".

В своята позиция до медиите Караганева се е подписала като "изпълнителен директор".

Караганева оспорва и твърдението, че към момента на назначаването ѝ за изпълнителен директор на ДКК е имала друго трудово-правно отношение.

Както по-рано беше съобщено, Ваня Караганева на 29 ноември беше отстранена от поста си с решение на трима от членовете на Съвета на директорите на ДКК.

От своя страна министърката на икономиката Даниела Везиева обяви, че заради това решение тези трима членове на Съвета на директорите ще бъдат уволнени.




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!