Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без съгласие в НСТС за удължаване на диференцираната ДДС ставка

Около 250 милиона лева са загубите на хазната заради мярката за намаление на ставката на ДДС за някои сектори заради Covid

| обновено на 06.12.21 в 16:08

Съветът за тристранно сътрудничество не постигна съгласие по удължаването на диференцираната ДДС ставка до края на пандемията. По предложение на служебния кабинет 9-процентата ставка ще се запази в настоящия си вид, а именно за храни и безалкохолни напитки, сервирани в заведенията, бебешки стоки, книги, туроператорски услуги и ползване на спортни съоръжения. От бизнеса настояват за въвеждане изцяло на по-ниска ставка за храни и безалкохолни напитки, но от финансовото министерство смятат, че това ще ощети хазната с над 1,2 млрд. лева.

КНСБ настоява за 15% ставка на ДДС и се противопоставя на предложението задължаване на диференцираните ставки до края на пандемията, обяви главният икономист на синдиката Любослав Костов:

"Бизнесът може да бъде подпомаган през разходите, но не и през приходите! Нямаме против да бъде подпомаган, но не и по този начин. Противопоставяме се на това предложение, тъй като до момента, по изчисление на финансите, са поне 250 милиона приходи, загубени за бюджета".

От БСК подкрепят антикризисната мярка, предложена от служебния кабинет. Председателят на Камарата Добри Митрев:

"С оглед на това, ако успеем да задържим цените на хранителните продукти, предлагаме допълнение храни, с изключение на алкохолни напитки".

Министерството на финансите вече е направило предварителни разчети по това предложение, отговори зам.-министър Людмила Петкова.

"Всъщност ефектът "Загуба за бюджета" е в размер на 1,25 млрд. лева, което поставя въпроса - ако се въведе подобна намалена ставка, как ще бъде компенсирана тази загуба в приходната част на бюджета". 

В началото на заседанието синдикатите настояха за повече яснота около процедурата по Бюджет 2022. 

Междувременно от бизнеса поискаха и през декември да получат компенсации заради високите цени на тока, а от КНСБ заплашиха с протести, ако редовното правителство предприеме обявената от съпредседателя на "Продължаваме промяната" и вероятен финансов министър в новия кабинет Асен Василев мярка за съкращаване на 30 000 души от държавната администрация.

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов обяви:

„На първо - място безработицата ще нарасне, ако уволним 30 хиляди държавни служители, и на второ място – ще има протести. Това мога да ви гарантирам, това е шоково.“


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени