Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ одобриха превантивна терапия срещу Covid-19 за някои лица

Сградата на Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA)
Снимка: fda.gov

Здравните власти в САЩ одобриха в сряда употребата на синтетични антитела, разработени от „АстраЗенека“, за предотвратяване на инфекции с Covid-19 при хора, които реагират лошо на ваксини, предаде АФП.

Администрацията по храните и лекарствата (FDA) даде спешно разрешение за това чисто превантивно лечение.

Тя обаче предупреди, че лекарството Евушелд (Evusheld) „не е заместител на ваксинацията при лица, за които се препоръчва ваксиниране срещу Covid-19“, като единствено се позволява за хора, които имат отслабена имунна система или такива, които не могат да бъдат ваксинирани по медицински причини, като силна алергична реакция.

В тези случаи лекарството може да се прилага за хора на 12 и повече години.

Евушелд комбинира два вида синтетични антитела (tixagevimab and cilgavimab) и се прилага чрез две мускулни инжекции, една след друга. Тези антитела помагат на имунната система да се бори с вируса, като атакуват спайк протеина му, който му позволява за прониква в клетки и да ги заразява.

FDA посочва, че терапията може да бъде ефективна за шест месеца.

Това лечение не бива да се прилага за лица, които вече са заразени с вируса, подчертава FDA, макар че „АстраЗенека“ го тества и за такива случаи.

Сред страничните ефекти на терапията могат да бъдат алергична реакция, кърмене от мястото на инжектиране, главоболие, умора.

Решението на FDA се базира на клинични изпитани върху неваксинирани над 59 години, или с хронични заболявания или с висок риск от заразяване. Лечението е било приложено върху 3500 души, като 1700 са получили плацебо. Резултатът показал, че терапията е намалила риска от заболяване със 77%.

В САЩ в момента са разрешени два коктейла от антитела за предотвратяване на заразяване - на „Ридженерон“ (Regeneron) и „Ели Лили“. Те обаче могат да се прилагат единствено на лица, малко след като са били изложени на вируса, или на хора, които с голяма вероятност ще бъдат в досег с вируса, като служители в домове за възрастни хора или в затвори. Освен това тези хора трябва да бъдат с компрометиран имунитет или неваксинирани, както и да са в риск от развиване на тежко заболяване от Covid-19.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна