Точно в 13 часа в парламента кандидатът за министър-председател от "Продължаваме промяната" Кирил Петков представи състава и структурата на Министерски съвет. Той обяви състава, който ще бъде предложен за гласуване в Народното събрание в понеделник, 13 декември и заяви, че се надява кабинетът да изкара пълен мандат.
Очакванията са още в понеделник кабинетът "Петков" да бъде гласуван в пленарна зала на извънредно заседание. От ГЕРБ заявиха, че няма да го подкрепят. Според лидера на партия "Възраждане" новото правителство няма да изкара пълен мандат
В бъдещия Министерски съвет всеки коалиционен партньор има вицепремиер. От партията мандатоносител те са двама.
За "Продължаваме промяната" това са Асен Василев, който ще е вицепремиер по еврофондовете, но и министър на финансите, и Калина Константинова с ресор "ефективно управление".
Вицепремиер и министър на икономиката и индустрията ще е лидерът на БСП Корнелия Нинова. Левицата е представена още от Георги Гьоков - министър на труда и социалната политика, Христо Проданов - на туризма и Иван Иванов - на земеделието и храните.
От квотата на Има такъв народ вицепремиер и министър на регионалното развитие се предлага Гроздан Караджов. Начело на Външно министерство застава Теодора Генчовска, на младежта и спорта - Радостин Василев и на енергетиката Александър Николов.
"Демократична България" ще е представена от Борислав Сандов - вицепремиер по климатичните политики и екоминистър, Надежда Йорданов ще оглави правосъдното министерство, а Божидар Божанов - по електронното управление.
19 министерства има в проектосъстава на правителството. Предложените вицепремиери са Асен Василев и Калина Константинова от "Продължаваме промяната", Корнелия Нинова от БСП, Гроздан Караджов от "Има такъв народ" и Борислав Сандов от "Демократична България".
В бъдещия коалиционен кабинет постовете си запазват и трима министри на служебния кабинет: Настоящият премиер Стефан Янев поема поста на министър на отбраната, Бойко Рашков остава начело на МВР, а Николай Денков - на МОН. Те ще са от квотата на ПП.
"В понеделник ще се явим в Народното събрание за гласуване на новия състав на Министерски съвет. Амбициите ни са да управляваме 4 години и да си свършим всички задачи, които сме задали под мотото "нулева толерантност към корупцията", заяви Кирил Петков.
Ето и разпределението на постовете в МС
Министър-председател – Кирил Петков – ПП
Кирил Петков e завършил "Финанси" във Ванкувър и магистратура по "Бизнес администрация" в Харвардския университет през 2001 г. Негов преподавател е професор Майкъл Портър, при когото е специализирал в развитието на клъстерни стратегии. Той е един от основателите на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към СУ "Св. Климент Охридски", афилииран с Харвардския университет, където преподава курсове по "Икономическо развитие" и "Микроикономика на конкурентоспособността".
Работил е за McCain Foods, 6-милиардна канадска компания за производство на замразени храни. Развивал е проекти в областта на иновации с висока добавена стойност. Неговата фирма "ПроВиотик" притежава няколко патента по биотехнологии в САЩ. През 2018 г., заедно с баща си Петко Петков организира спасителната операция за Боян Петров в Хималаите, като влагат значителни лични средства. Бил е министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев. Сега – лидер на партия „Продължаваме промяната” заедно с Асен Василев.
Вицепремиер и министър на финансите –Асен Василев – ПП
Завършил „Икономика“ в Харвардския университет, а след това специализирал "Бизнес администрация" и "Право" в Стопанския и Юридическия факултет на Харвардския университет.
Съосновател и директор е на „Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност“. Преподавател е в Програмата за икономически растеж и развитие, филиал към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и към Центъра за стратегии и конкурентоспособност на Стопанския факултет на Харвардския университет („Харвард Бизнес Скул“).
От 1999 до 2004 г. е работил като консултант в „Монитор Груп“ в САЩ, Канада, Европа и Южна Африка. Ръководил е проекти за маркетинг и стратегическо развитие на големи международни компании в отраслите на телекомуникациите, енергетиката, минното дело, застраховането и в редица големи производители на потребителски стоки.
През 2013 г. е министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков. От 12 май до 16 септември 2021 г. е министър на финансите в служебното правителство на Стефан Янев.
Вицепремиер по ефективното управление – Калина Константинова – ПП
Калина Константинова завършва икономика в Колеж Бард в Ню Йорк и магистърска степен по Устойчиво развитие в Лондонското училище по икономика и политически науки във Великобритания.
Тя е икономист, специализиран в сферата на икономическото развитие, със силен фокус върху предприемачеството. Работила е в частния, публичния и нестопанския сектор. Семейна, с едно дете. Зам.-министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев.
Вицепремиер и министър по икономиката и индустрията – Корнелия Нинова – БСП
През 2003 г. Нинова става член на БСП. В правителството на Сергей Станишев от септември 2005 г. до март 2007 г. Нинова е зам.-министър на икономиката и енергетиката по външноикономическата политика. Тя отговаря и за държавния резерв; търговията с оръжия и офсетните споразумения, свързани с доставки на армията. Нинова става председател на Управителния съвет и на две стратегически предприятия – Международен панаир Пловдив и на „Булгартабак Холдинг“ АД. Тя остава в ръководствата на Пловдивския панаир и „Булгартабак“ до 2009 г., когато е избрана за депутат от БСП в 41-ото НС. Избрана е за народен представител и в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото и 46-ото НС.
На 8 май 2016 г. е избрана за председател на БСП с 395 гласа срещу 349 гласа за дотогавашния председател Михаил Миков.
На 16 ноември 2021 г. подава оставка като председател на БСП.
Вицепремиер и министър на регионалното развитие – Гроздан Караджов - ИТН
От 2001 до 2004 г. е бил изпълнителен директор на фондация „Демокрация“. От 2005 до 2007 г. - ръководител на проекта за изграждане на завода за керамични плочи на испанската компания „Керос“. В следващите години участва в редица успешни бизнес начинания в областта на строителството и изграждането и поддръжката на телекомуникационни мрежи и съоръжения. На парламентарните избори през 2014 година е избран за народен представител от листата на Реформаторския блок. От 27 ноември 2014 година до 9 декември 2015 година е председател на постоянната Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения при Народно събрание .
Женен, с четири деца.
Вицепремиер и министър на околната среда и водите – Борислав Сандов - ДБ
Борислав Сандов е еколог, политик и народен представител в 45-ото и 46-тото Народно събрание. Член е на политическия съвет на обединение "Демократична България". Съучредител на партия „Зелено движение“ и неин съпредседател в продължение на 2 години.
На изборите на 4 април 2021 г. е избран като депутат в 45-тото Народно събрание от коалиция "Демократична България". На изборите на 11 юли 2021 г. е избран като депутат в 46-тото Народно събрание от „Демократична България“.
На изборите на 14 ноември 2021 отново е кандидат за народен представител - като водач на коалиция "Демократична България" в 12 МИР Монтана, но там коалицията не печели мандат. Сандов е и втори в листата на "Демократична България" в 25 МИР София, където партията печели два мандата, но Александър Симидчиев има повече преференции от него и става депутат.
Министър на образованието – Николай Денков - ПП
Служебен министър на образованието и науката през 2017 г. Заместник-министър в МОН с ресори "Висше образование" и "Европейски структурни фондове" (2014-2016). Заместник декан за обучение в магистърската степен в Химически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски” (2004-2008). Ръководител на катедра "Инженерна химия" в ХФ на СУ „Св. Климент Охридски” (2008-2015). Ръководител на учебно-научна лаборатория „Активни формулировки и материали“ (2017-досега)
Награждаван е с Голяма награда на СУ „Св. Климент Охридски“ за високи научни постижения (2016), с Почетен знак на СУ със синя лента (2013), Голяма награда „Питагор“ на МОН (2010), Грамота от Японската агенция за изследвания и развитие (1995 г.).
Член е на Съвета на международното дружество по колоиди и повърхности (IACIS), на Американско химическо дружество (AСS), на Европейско дружество по колоиди и повърхности (ЕCIS), на Европейското реологично общество (ERS). Министър на образованието в служебния кабинет на Стефан Янев.
Министър на здравеопазването – проф. Асена Сербезова – ПП
Член на научния Комитет за оценка на лекарствените продукти за употреба в хуманната медицина (СНМР) към Европейската агенция по лекарствата. Член на Комисията за оценка на здравните технологии (02.2016-08.2018 г.). За периода 07.2018-08.2019 г. проф. тя е била съветник на Министъра на здравеопазването в областта на лекарствената политика. Носител на Награда на Български фармацевтичен съюз "Магистър-фармацевт на годината" през 2011-та и Награда на БФС за принос към развитието на фармацията в България - 2008 година.
Министър на вътрешните работи – Бойко Рашков – ПП
От 1981 г. до 1992 г. е следовател в Районна следствена служба в София. От 1995 г. е директор на НСлС.
През 2001 г. е избран за народен представител в 39-ото Народно събрание, където е член на правната комисия и заместник-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. В периода януари 2008 г. - май 2009 г. е заместник-министър на правосъдието.
От 2013 г. е избран от НС за председател на Национално бюро за контрол на СРС - длъжност, която се изпълнява и днес. Развива и активна научна дейност в Юридическия факултет при УНСС, където е доцент по Наказателно-процесуално право. В същия факултет е избран за ръководител на катедра "Наказателно-правни науки" от 2016 г.
Заместник министър-председател по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи в служебното правителство на Стефан Янев през 2021 г.
Министър на отбраната – Стефан Янев - ПП
Бил е директор на дирекциите „Отбранителна политика” и „Политика за сигурност и отбрана” на Министерството на отбраната, както и аташе по отбраната в Посолството на Република България във Вашингтон, САЩ. Измежду постовете, които е заемал след 2003 г., са началник на отдел „Отбранителна политика и анализи” в Дирекция „Отбранителна политика“ в МО и началник департамент „Трансформации” в Центъра на НАТО за борба с тероризма, Анкара, Турция.
От 1998 г. до 2000 г. работи като офицер за анализ в Департамента по планиране и програмиране на Групата за координиране на ПЗМ, гр. Монс, Белгия, след което е назначен за старши помощник-началник в отдел “Стратегии и доктрини” в Управление “Планиране на отбраната и въоръжените сили”. През 1996 г. става експерт в Дирекция „Международно сътрудничество” на Министерството на отбраната. Завършва Висшето народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) „Г. Димитров“ в гр. Шумен през 1983 г. Продължава образованието си във Военна академия “Г. С. Раковски” – гр. София и Националния военен колеж към Националния военен университет във Вашингтон, САЩ.
Стефан Янев е секретар на държавния глава по сигурност и отбрана до 11 май 2021 г. Служебен заместник министър-председател по вътрешен ред и сигурност и министър на отбраната през 2017 г. Служебен министър-председател от 12 май 2021 г.
Министър на транспорта – Николай Събев – ПП
Николай Събев е мажоритарен собственик в куриерската компания „Еконт Експрес“ и спедиторската „Еконт Транс“. Роден е през 1960 г. в град Русе. Завършил е Висшето военноморско училище със специалност „Експлоатация и управление на флота и пристанището“ и УНСС със специалност „Икономика и управление на транспорта“. Професионалният му път в частния сектор стартира през 1993 г., а преди това е заемал поста търговски директор в държавното предприятие „Параходство Българско речно плаване“.
Министър на растежа и иновациите – Даниел Лорер – ПП
Роден е на 28 май 1976 г. в София. Завършил "Компютърни науки и бизнес управление" в Тел Авив. Работил и живял в София, Тел Авив, Брюксел, Цюрих, Барселона.
Член е на управителния съвет на организацията на евреите в България „Шалом“, освобождава поста през септември 2021 г. Преподава в Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки и в Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – т. нар. "Харвардски курсове", заедно с Кирил Петков и Асен Василев.
Бил е съветник в кабинета на министъра на икономиката Кирил Петков и председател на Комисията по прозрачност към министерството на икономиката в служебния кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 г. до 15 септември 2021 г.
Министър на културата – Атанас Атанасов - ПП
31-годишният Атанас Атанасов е възпитаник на Хасковската езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, какъвто е и Асен Василев. Има бакалавърска степен по театрално изкуство от американския Whitman College. Шест поредни години е организатор на фестивала „Отключено“ в първомайското село Татарево, който се провежда с участието на доброволци и хора на изкуството от България и от целия свят. През 2016 г. възстанови читалището в Първомайската община, което беше изтъкнато като голям принос от Кирил Петков след връщането на папката с готов мандат на президента.
Георги Гьоков е роден на 13 декември 1961 година. Завършил „Инженерство“ в Техническия университет, Габрово. Бил е общински съветник и директор на Бюрото по труда в Стара Загора. На парламентарните избори през 2013 година е избран за народен представител в 42-рото НС от листата на "Коалиция за България" във 27-и МИР Стара Загора.
Министър на земеделието – Иван Иванов – БСП
Иванов е завършил „История“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и „Право“ във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Има научнообразователна степен „Доктор на историческите науки“ от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Иван Иванов е два мандата общински съветник от групата на БСП в Общинския съвет на Община Шумен през 2007г. – 2011г. и 2011г. – 2013г., както и народен представител също два мандата съответно в 42-рото и 43-тото Народно събрание от групата на БСП „Лява България“. Адвокат е в Шуменската адвокатска колегия.
Министър на туризма – Христо Проданов - БСП
По професия е икономист, инженер. Член на 44-то Народно събрание от 19 април 2017 до 26 март 2021.
Член на Парламентарната група "БСП за България" от 19 април 2017 до 11 септември 2018 г. След това става зам.-председател на ПГ на "БСП за България" от 11 септември 2018 г. до 26 март 2021. Член на Комисията по икономическа политика и туризъм от 10 май 2017 до 26 март 2021. Член на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
Министър на външните работи – Теодора Генчовска – ИТН
Теодора Генчовска беше кандидатът на Слави Трифонов да стане първи военен министър на България. Днес тя е предложение за дипломат номер 1 и ще има задачата да продължи преговорите със Северна Македония.
Генчовска е експерт по отбрана и въоръжени сили. Възпитаник е на Военната академия и е преминала през редица допълнителни квалификации в Германия, Италия, Великобритания и САЩ. Професионалната ѝ кариера започва в Генералния щаб на Българската армия. Последователно преминава през всички нива, достигайки до началник на Отдел "НАТО и ЕС" в Министерството на отбраната. Участвала е в български делегации на срещите на върха на НАТО в Турция, Уелс, Полша и Белгия. Главен експерт към администрацията на президента Румен Радев.
Министър на енергетиката – Александър Николов – ИТН
Николов е роден на 2 декември 1982 г. Притежава дълъг мениджърски опит в сферата на телекомуникациите, финансите, инвестициите и капиталовите пазари. Бил е изпълнителен директор на фонд за рисков капитал, управлявал е стратегически проекти, развиващи иновативни финансови технологии. Магистър по финанси от УНСС. Водил е лекции по фючърси, опции и управление на инвестиции. Притежава допълнителни квалификации, насочени към дигитална трансформация на бизнеса. В момента работи и по дисертационна тема в същата сфера.
Министър на спорта – Радостин Василев – ИТН
Василев е завършил право в Софийския университет. Има дългогодишен опит в областта на гражданското, облигационното, търговското, трудовото право и изпълнителното производство. През последните 13 години е един от малкото специалисти в България, които се занимават с международно спортно право. Адвокат Василев има десетки публикувани статии и монографии, свързани с правната регулация на спорта на национално и международно ниво. Консултирал е и консултира голям брой спортисти, спортни федерации и клубове.
Министър на правосъдието – Надежда Йорданова – ДБ
Юрист, специалист в областта на административното и търговското право, обществените поръчки и проекти, финансирани от ЕС и международни организации. Омъжена е и има син.
Министър на електронното управление – Божидар Божанов – ДБ
Божанов е IT експерт и предприемач, oсновател на компания за информационна сигурност. Има значителен опит в изграждането на електронното управление, като в ролята си на експерт е участвал в подготовката на редица законови изменения и стратегически документи. Член е на Изпълнителния съвет на “Да, България!” и на тематичната работна група за електронно управление и административна реформа.
Завършил "Голдсмитс колидж" - част от лондонския университет. Бил е част от групата на IT експерти „Общество.бг“, работеща за изграждане на по-добри дигитални инструменти за комуникация между държавата и гражданите. Активно участва в промотирането на електронното управление.