Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НИМХ пита премиера защо го прехвърля към МОСВ

Снимка: БГНЕС

Работещите в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) зададоха няколко въпроса към премиера Кирил Петков с открито писмо. Те питат защо правителството прехвърля НИМХ от МОН към МОСВ с проекта за закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г. въпреки трите изключително успешни за Института години след излизането му от състава на БАН и преминаването му към МОН.

"Прозрачно ли е взето решението за преминаване на НИМХ от МОН към МОСВ? Смятате ли, че може да направите декларираната от Правителството промяна, без участието на водещите експерти в съответната област? Знаете ли, че на 06.01.2022 г. сме депозирали писмо до Вас и министрите Василев, Сандов и Денков, подписано от всички ръководни органи в НИМХ и подкрепено (с подписи) от 97% от работещите във всички структури на НИМХ в страната? Запознахте ли се с аргументите ни против това преместване?", питат синоптиците.

Работещите в НИМХ питат още дали са ясни на Петков действителните мотиви на министър, академик от БАН, Н. Денков за това желание да „извади“ една национална научна организация със 132-годишна история от Министерство на науката и да я прехвърли към едно от осемте министерства, които обслужва с научни продукти. 

"Знаете ли, че той никога не е стъпвал в НИМХ и нито веднъж не се е срещал с ръководството на НИМХ от назначаването му за служебен министър досега?", пише още в писмото.

"Знаете ли, че с отпадането на правото на делегиран бюджет и формиране на преходен остатък за НИМХ в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. в действителност ни се отнема възможността за участие в международни и национални научни проекти и програми и да получаваме средства по тях? Чий е този „пропуск“, питат още от НИМХ.

Експертите на Института настояват за среща, на която да бъдат обсъдени въпросът и необходимостта от прехвърляне на института към екоминистерството, както и да се даде яснота за начина, по който ще се финансира занапред работата на учените.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна