"От представения проектобюджет и от макрорамката се забелязва пренапрягане на приходната част на бюджета заради заложения висок икономически растеж от 4,8%, което е с около процент повече от прогнозата на Европейската комисия. Основният двигател, заложен в бюджета за този голям растеж, са инвестициите... Притесненията на инвеститорите са от бизнес средата и от съдебната система. Ако се намалят бюрократичните своеволия, корупцията, има надежда, че ще привлечем външни инвестиции".
Това коментира пред БНР Юлиан Войнов, финансист и икономически анализатор, преподавател в Стопанската академия в Свищов.
Той посочи, че, ако разходната част се запази, а приходната изостане, то това ще доведе до увеличаване на дълга на страната:
"Такова увеличаване е заложено в проектобюджета, явно сценарият е обсъждан. Очакванията са за по-висока инфлация, която беше добре дошла през 2021 година, тъй като увеличи значително приходите в бюджета, а те позволиха да се направят доста социални разходи. Тези социални разходи - увеличаване на пенсиите и на минималната работна заплата, на плащанията към засегнатите от кризата бизнеси, продължават и през тази година. Опасения има и че част от заложените дългосрочни разходи могат да попречат на бъдещото бюджетно планиране и икономическо развитие на страната".
В предаването "Нещо повече" Войнов подчерта, че инфлацията ще продължи да се забавя. И прогнозира, че не се очаква някакъв негативен ефект върху банковата система.
Интервюто с Юлиан Войнов можете да чуете в звуковия файл.