"С динамиката, с която се развива месечно инфлацията на годишна база, би могло в края на първото тримесечие инфлацията да бъде повече от 9% и да стигне 10%. Основна причина за увеличаване на цените станаха увеличените котировки на международните пазари на енергоносителите".
Това каза пред БНР икономистът Румен Гълъбинов. И допълни, че увеличението ще трае още известно време:
"Надеждите са, че след края на зимния сезон цените ще се стабилизират и в средата на годината ще има успокоение на потребителските цени. Надеждите са свързани с това да имаме по-ниска инфлация в края на тази година в сравнение с миналата".
Икономистът подчерта, че цените изпреварват увеличението на доходите, като догонването ще стане с известно закъснение.
"На глобално ниво очакванията са тази година да е по-добра от миналата, да продължи възстановяването на световната икономика, а и на българската. Надеждите са и за повече инвестиции в България, да стартират повече бизнеси, откъдето да дойде и повече заплащане, осигуровки, данъци, всичко, което върти икономиката".
В предаването "Нещо повече" Гълъбинов допълни:
"Бюджет 2022 е голям, като приходи и разходи е най-големият, който сме имали досега. В него са застъпени различни концепции за това как да се развива икономиката за в бъдеще".
Интервюто с Румен Гълъбинов и анкета на Здравка Маслянкова от Велико Търново можете да чуете в звуковия файл.