Планинарите са хора със свободен дух, а танцьорите на народни танци са хора с широка душа. А когато това се съчетае в балканджиите, хоризонтът и възможностите са необятни, казва Цветана Гайдарова от дирекцията по Образование, култура и вероизповедания в община Елена, обяснявайки защо тази година е създадена инициативата:
"Обединяват се хората, които обичат туризма и магията на фолклорния танц. Правим го, защото във времето, в което живеем, след двете години пълен застой, всички сме закопнели за магията на танца и прохладата на Еленския балкан – това, което ни прави в хармония със себе си и с околните".
И ентусиастите балканджии от Елена, родители и деца, нарамват раниците, накичват се с настроението на народната ни музика и поемат по баирите:
"Зарежда ни с положителна енергия и здраве, което е най-важно, и много ни е приятно да се разхождаме, защото е здравословно".
"Включвам се в този поход за удоволствие. За мен това изживяване е вълнуващо. Аз обичам да си играя и на телефона, обаче и тук би било интересно. Аз харесвам и народните танци и обожавам да играя хора".
Поредният поход през дебрите на вековните гори и билото на Еленския балкан беше до село Блъсковци, а походът минава и спира за кратка почивка в подножието на връх Жидовец и глътка жива вода от Жидовската чешма. Легендата за чешмата разказва Николай Наумов:
"Една мома е идвала на тази чешма за вода. Под Жидовец е живеел змей-горянин, който е похитил момата. Нейните близки и роднини са се преборили със змея и са успели да я спасят. Хората от тогава са започнали да казват Жидовска чешма и водата – жива вода. Ние винаги, когато минаваме от тука, пием от тази вода, за да сме живи и здрави".
Сред запалените туристи и танцьори на български хора е и кметът на Елена Дилян Млъзев:
"Да съчетаем движението с любовта към фолклора, към хората. Балканът ми носи спокойствие, общуването с природата. Душата се отваря, когато човек поеме дълбоко въздух, като извика в гората, по друг начин се чувства. Съчетаваме двете неща – любителите на туризма да поиграят хора, любителите на фолклора да походят малко с туристите".
Походите са отворени и всеки може да се включи в тях, а всеки от преходите завършва с кръшни български хора:
"Българският танц – ние просто се чувстваме живи с него, нещо много красиво, той ни държи живи".
"Аз съм на 15 години и за мен българският фолклор е нещо, което младите трябва да запазят".
"Всичко ми тупти – сърце, душа, крака, всичко! Удоволствие е танцът, танцувам от много малка. Когато чуя народна музика, сърцето ми просто изкача".
Следващият поход с народни танци от кампанията на община Елена "Движим се и танцуваме заедно" ще е към местността Марков – Райов камък с района на костенурките, където се смята, че има светилище, за се заредят туристите и танцьорите с още здраве и настроение.