Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тончо Краевски:

Протестът на работещите хора се появява все по-често

Тончо Краевски
Снимка: Ани Петрова

Работниците в градския транспорт на София излязоха на протест заради отказа на държавата да дофинансира сектора. Има реална опасност столицата да остане без обществен транспорт, ако протестиращите не бъдат чути. Работниците се опасяват, че ще останат без заплати.

“Това е продължение на същата тенденция, която се разиграваше и през миналата година, когато се извъртяха три поредни парламентарни избора. Лагерът на партиите на промяната търпеше вътрешно разпределение на всеки цикъл, докато този на статуквото, общо взето, показваше едно и също. Дали това има общо с протестите?

Тези два лагера освен електорат, не делят нищо друго. Не делят никакъв общ разказ за това какво се случва в държавата. Не делят никаква обща търпимост.“

Защо излизат хората на улицата?

“Не мисля, че политическите сили в България имат организационния или политическия капацитет да направят нито едно масово мероприятие. Може би от времето на социализма не е имало политическа партия, която има организационен капацитет за такива. Това, което правят политическите партии, е да се опитват да им дадат институционално представителство и по този начин малко или много се качват на гърба им.“

Има ли пропаст между управляващи и народ?

“Протести и масови безредици ще видите навсякъде в Южна Европа. Те са форма на демократичен процес. Виждали ли сте протест да свали правителство в Северна и Западна Европа – масова гражданска демонстрация да доведе до толкова критична и нетърпима ситуация, че правителството да си подаде оставката. Този тип процеси в типичната западна либерална демокрация не се случват. Това не трябва да се разглежда като  дефицит на демокрацията, а като нейна особеност. Все повече се появява този тип протест, който е на работещи хора, той е протест на труда, не на гражданите.

Гражданското общество е една фикция, която няма никаква почва в действителността. Появяват се хората с жълтите си жилетки и камионите си и казват – ние идваме от тези и тези градове и работим това и това, а вие кои сте?

От другата страна има някакво гражданско общество, някакви глобални хора, които битуват в интернет балони, фондации, НПО-та, които твърдят, че са легитимният представител на демокрацията, но онези, които идват с камионите, се чувстват като представители на народа.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна