Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Членове на ВСС и ръководители на прокуратури искат промени на промените в Закона за съдебната власт

| обновено на 26.05.22 в 17:49
Снимка: БГНЕС

Членове на Висшия съдебен съвет и ръководители на окръжни и апелативни прокуратури призоваха за спешни промени на промените в Закона за съдебната власт, с които бяха закрити специализираните съд и прокуратура. Според магистратите и съдебните кадровици, не са уредени ключови въпроси, сред които съдбата на стотици преписки, висящи разследвания и дела, които след 28 юли трябва да бъдат прехвърлени от специализираните в останалите компетентни прокуратури.

"Юридическа катастрофа" заради закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура прогнозира днес за пореден път главният прокурор Иван Гешев.

Над два часа ръководители на окръжни и апелативни прокуратури мотивираха пред членовете на Висшия съдебен съвет и министъра на правосъдието Надежда Йорданова настояването си за спешна промяна на приетите наскоро промени в Закона за съдебната власт, с които след 28 юли спецструктурите ще престанат да съществуват

Още три месеца за прехвърлянето на дела и разследвания от спецструктурите в нормалните, тълкуване на неясни текстове - това поискаха ръководителите на двете спецпрокуратури и техни колеги от органите на държавното обвинение, които трябва да продължат работата им след 28 юли.

Без такива спешни действия прогнозата беше за сериозни проблеми, за описанието, на които,  магистрати прибягнаха до разнообразни образи.

Според Ивайло Ангелов, ръководител на Апелативната спецпрокуратура:

"Разбирам сега нежеланието на парламента да променя промените в Закон за съдебната власт, но без тези промени на 27 юни сградите, кабинетите ще бъдат запечатани и ключовете ще ги представим на парламента".

А според Илиана Кирилова, която ръководи прокуратурата, която ще поеме основната част от делата - Софийската градска прокуратура:

"Това е истината. Една прокуратура работи до 27 юни, дават ѝ се дела на 27-и, на 27-и заключва вратата, но няма кой да даде делата".

От съдебните кадровици прокурорските шефове поискаха напътствия и насоки как да процедира при установения дефицит в правната уредба, а от министъра на правосъдието - "ремонт на ремонта" на Закона за съдебната власт.

Надежда Йорданова обеща да обсъди поставените въпроси с екипа си и за пореден път влезе в спор с главния прокурор за ефекта от края на спецправосъдието:

"Това ще стане огромен проблем - първо ще е национална юридическа катастрофа и след това ще е европейски репутационен проблем за България", посочи Гешев.

"С г-н Гешев съм имала възможност в предходните месеци да коментираме кога и как ще настъпи "хаос и апокалипсис". Гледам със спокойствие към ситуацията и, разбира се, с нужната степен на загриженост", посочи правосъдният министър.

"Със спокойствие може да гледа някой наближаващо цунами, просто защото не осъзнава, че това е цунами и си мисли, че е филм. Това, че гледате със спокойствие не означава, че цунамито няма да ни удари. Знам, че "цунамито" ще помете всичко това, което описвам", отговори Гешев.

Надежда Йорданова беше категорична: "Не виждам причина за промяна в срока за закриване на спецправосъдието".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени