Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От конституционна процедура до война между "Дондуков" 1 и 2

Росен Карадимов и Димитър Аврамов пред БНР

Кирил Петков и Румен Радев
Снимка: БГНЕС, архив

"Консултациите са конституционна процедура, а не политическа инициатива на президента. Когато се следва една такава процедура би трябвало да има добра съгласуваност между участниците в нея".

Този коментар направи доц. Росен Карадимов във връзка с приключилите консултации при Румен Радев, без в тях да участват "Продължаваме промяната" и БСП.

Той изказа мнение, че "Продължаваме промяната" нямаше да е това, което е, ако не е бил президентът Радев, ако не е бил включил служебните министри Кирил Петков и Асен Василев на ключови места и не им е бил дал трибуна.

Росен Карадимов

По думите на анализатора напрежението между институциите, намиращи се на адреси "Дондуков" 1 и 2, е много голямо, но е опасно, ако се говори за война между тях:

"На моменти това напрежение граничи с подминаване на основни конституционни принципи и от двете страни, не само от едната. ... Големият въпрос, който тепърва ще ескалира, е как се олицетворява желанието за промяна. Защото президентската институция и едни лица, които бяха на една и съща позиция по отношение на промяната, сега са като че ли от двете страни на барикадата. Хората сега ще трябва да се ориентират коя от двете страни на барикадата олицетворява промяната. И дали с този тип напрежение не проиграваме заряда, който тръгна да променя Българи преди 7-8 месеца". 

Росен Карадимов определи като голям проблем на правителството, което вече е в оставка, това, че коалиционното споразумение не е било между четирите партии, както и това, че не е била оформена бързо управленска програма:

"Третата грешка беше, че промяната не беше облечена в законодателна програма". 

Той прогнозира по-скоро предсрочни избори, отколкото устойчиво управление в този парламент.

Според политолога Димитър Аврамов има два варианта за изход от политическата ситуация:

"Ако политическите сили в този парламент намалят конфронтацията и сложат на масата политически цели, а не лични нехаресвания и предразсъдъци, нов кабинет е възможен. Ако това не стане, както изглежда, отиваме на предсрочни избори".

Той определи като нова ситуация това, че през последната година президентът е изглеждал като фактор на стабилност, докато сега "изглежда като човек, който привнася изнервеност в политическата система и в институционалното общуване, което не е добре и се надявам той да го осъзнае и да спре".

Аврамов подчерта, че Радев има важна работа на срещата на НАТО в Мадрид и не е било нужно да бърза с консултациите с парламентарните формации, защото е можело да ги направи и след тази среща.

"Разговорът за евро-атлантическо мнозинство в парламента идва да ни каже колко много сме се отдалечили от правилната посока или се опитваме да се отдалечим", коментира политологът и уточни, че това би означавало ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС да седнат конструктивно и да обсъждат политика, а сега те се обиждат на "мафия".  

Димитър Аврамов

Интервюто на Людмила Железова с Росен Карадимов и Димитър Аврамов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени