Освен политическа и икономическа, в България все по-осезаемо се усеща и кризата на доверието. На последните избори повече от два пъти нарасна броят на хората, отбелязали полето “не подкрепям за никого“. В парламента също наблюдаваме невъзможност за постигане на консенсус.
В момента наблюдаваме една криза на правовата държава, обясни пред БНР Георги Стойчев, който е изпълнителен директор на институт „Отворено общество“.
„Тя е по отношение на създаването, прилагането и спазването на правилата. България от години се намира в криза на доверието към правилата. Тя има няколко измерения. Над половината от българските граждани смятат, че законите не са справедливи. 60% не вярват, че законите са ясни и разбираеми. Над 85% от не мислят, че законите се прилагат еднакво към всички“, обяви той резултатите от последното изследване на институт „Отворено общество“ за състоянието на демокрацията у нас. Това е направено съвместно с Центъра за либерални стратегии. Обхванатият период е от юни 2022.
Кризата на доверието е следствие от поведението на институциите, поясни георги Стойчев. „Близо 40% от хората смятат, че правителството не спазва закона, а съдът не е в състояние да го накара да го прави“.Проблемите, с които се сблъсква България, не са от последните няколко месеца, а от години, заяви той.
„Процесите, които наблюдаваме в момента, са опит да се излезе от блатото на недоверието и липсата на правова държава, да се премине през процес на пречистване и пред страната да се открият по-положителни хоризонти“.
На фона на войната в Украйна, има забележителен спад в доверието към армията, отбеляза още изпълнителният директор на институт „Отворено общество“
„Наблюдава се и спад в доверието към ЕС, но мнозинството от българите продължават да подкрепят членството ни в него и в НАТО“.
Георги Стойчев гледа оптимистично на това, което се случва в българския парламент.
„Това е едно връщане на автентичните функции на парламента, където трябва да се сблъскват интересите на различните групи от българското общество и да се намират решения. Може да е трудно, но ще бъде автентично. Имаме фрагментирано общество и е нормално Народното събрание също да е такъв. Но за мен това е по-добрият вариант, а не модела, който имахме до 2021 –ва година, когато парламентът беше абдикирал от функциите си да контролира изпълнителната власт и да представлява интересите на различните слоеве от българското общество“.
Цялото интервю на Ирина Недева с Георги Стойчев може да чуете в звуковия файл.