Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КЕВР утвърди цена на газа за декември - 146,09 лв. за мегаватчас, скок с 19%

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена за природния газ за декември - тя е 146 лева и 9 стотинки за мегаватчас, което е с около 19% повече. Това е без цена без такси (за достъп, пренос)  и налози, (акциз и ДДС).

На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

Причината за поскъпването са високите цени на нагнетения природен газ в хранилището в Чирен и нарасналото потребление през отоплителния сезон, уточняват от енергийния регулатор.

Комисията утвърди цената след извършен анализ на внесените днес от "Булгаргаз" ЕАД актуални данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от няколко различни източника за доставка.

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB), съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, посочват от КЕВР.

След организиране на тръжни процедури "Булгаргаз" е сключил и два договора за доставка на втечнен природен газ (LNG) с търговци на природен газ от региона.

Необходимото количество за декември е осигурено и с доставка на тръбен газ, закупен на платформата на "Газов Хъб Балкан", след проведен търг "тип аукцион". Освен това "Булгаргаз“ е включил в ценовия микс и количества природен газ от добив от ПГХ "Чирен".

С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти и по Програмата за освобождаване на природен газ. 

Една от основните причини за увеличението в сравнение с ноември е високата цена на синьото гориво, съхранявано в газохранилището в Чирен. През основния период за нагнетяване - август и септември т.г. цените на международните газови борси достигнаха изключително високи нива и това повиши цената на газа за ПГХ "Чирен". По тази причина в ценовия микс за декември добиваният газ от хранилището е с най-висока стойност, съпоставен с другите ценообразуващи елементи. От друга страна, с настъпването на отоплителния сезон цената на природния газ нараства поради увеличеното потребление, най-вече от топлофикационните дружества. Допълнителен негативен фактор е и нарастването на борсовите индекси на международните пазари през последните дни на м. ноември.

Независимо от това за българските потребители - битови и стопански, включително и топлофикационните и газоразпределителните дружества, утвърдената цена от 146,09 лв./MWh остава значително по-благоприятна от индексите на европейските газови пазари за доставки през декември 2022 г., които са на нива от 119 EUR/MWh.

Утвърдената цена е почти два пъти и половина по-ниска от тази за септември – 353,21лв. за мегаватчас и е по-изгодна дори и ако ценовият микс включваше доставки по прекратения договор с "Газпром експорт". Изчисленията показват, че ако "Булгаргаз" продължаваше да доставя природен газ от руската компания, цената щеше да бъде над 157 лв./MWh, а не 146,09 лв./MWh, посочват от КЕВР.

Очакваната законодателна промяна, с която се планира да отпаднат задълженията на "Булгаргаз" за осигуряване на количества по Програмата за освобождаване на природен газ, е допълнителен фактор за постигане на по-добри цени за потребителите на синьо гориво. С промяната тези количества, които са на възможно най-благоприятни цени, вече няма да бъдат насочвани към платформата за търговия на "Газов хъб Балкан", а ще остават в ценовия микс за регулирания пазар. Само за декември тази мярка би спестила на обществения доставчик разходи от 17 милиона лв., което директно ще повлияе за допълнително намаляване на регулираната цена на синьото гориво.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени