Eмисия новини
от 00.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически коментари по казуса "без Шенген" и догадки за вето на промените в Изборния кодекс

Снимка: БГНЕС

Поредният отказ от държава-членка на ЕС за приемане на страната ни в Шенген и промените в Изборния кодекс се оказаха решаващи за шансовете за съставяне на кабинет. Парламентарно представените сили днес отговориха и на критиките на президента Румен Радев към "Продължаваме промяната". 

Отхвърлянето на промените в Избирателния кодекс е първо в списъка с 9 условия, поставени от ПП, за да решат дали да внесат правителство на малцинството с втория мандат. Лидерът на най-голямата парламентарно представена сила  - ГЕРБ, която вчера получи от президента Румен Радев правото първа да опита да състави кабинет - Бойко Борисов, тази сутрин реши да направи жест към вторите и тяхното условие. В телефонно включване в сутрешния блок на Нова телевизия той заяви:

"Ако президентът Радев върне Кодекса, аз ще помоля депутатите на ГЕРБ да му гласуват ветото".

Два часа по-късно обаче размисли и от партийната централа ревизира позицията си, оставяйки решението отворено: "Сега нека да видим президентът какво ще каже, за съжаление, казвам, ние нямаме никакъв контакт и връзка с него относно - ще сложи ли вето, няма ли да сложи. Там ще водим нов разговор, защото не може да бъдем обвързвани в нещо като спасителен пояс за партията на промяната, наречена от президента "шарлатани", каза Борисов.

Изявленията му бяха посрещнати с нов категоричен отказ за партньорство. Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви: "Трудно ми е вече да следя мисълта на господин Борисов и спряхме да се напрягаме по този въпрос. Сутрин казва едно, на обяд друго, вечер трето. Ще гласуваме "за" промените в Изборния кодекс такива, каквито ги предложихме. Няма да подкрепим правителство с първия мандат на ГЕРБ и с кандидат за министър-председател професор Габровски. Ако ни поканят на среща, ще отидем, за да го заявим в очите им".

Отказ и от ПП - въпреки уважението, което съпредседателят Кирил Петков питае към професията на номинирания за премиер професор по медицина: "Професор Габровски, доколкото знам, има добра репутация в неговата си професия, но това няма много общо с политиката. В политиката опасността е кой реално взима решения. И, доколкото виждаме, Борисов с всичките си изявления показва, че истинският човек, който ще взима решения е господин Борисов", коментира съпредседателят на ПП и бивш премиер Кирил Петков.

А по-късно към основанията да не бъде подкрепен мандат на ГЕРБ Петков добави: "Аз лично съм имал разговори с лидери на някои от държавите, които са против нашето влизане, които ясно казаха, че истинският проблем е, че те нямат доверие на г-н Борисов и рискът да се върне управление под негов контрол е една от причините, за които те в момента казват "не".

От "Възраждане" и ДБ потвърдиха, че и те няма да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ. От ДПС и БВ не коментираха, но с уговорката, че и те не са променили позицията си да останат отворени за диалог, ако бъдат поканени. До този момент всички отричат да са получавали покани от проф. Николай Габровски.

От ПП отговориха на критиките на държавния глава, че са откраднали надеждата за промяна и са шарлатания за надживяване. Петков - с уверение, че няма да мълчат, когато нещо е неправилно. Асен Василев пък не се отказа от тезата си координирани действия на ГЕРБ и президента: "Последните 24 часа видяхме един доста добре синхронизиран дует между господин Борисов и господин Радев, който не мисля, че изненадва и българските граждани. Стана очевидно, нека така да кажем, даже и за слепите".

Сега е ред на президента да реши дали да наложи вето върху Избирателния кодекс и да даде рестарт на дебата в пленарна зала.  

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна