Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На първо четене:

И Комисията по енергетика с "да": Възможност правителството да поеме управлението на рафинерията в Бургас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Парламентарната Комисия по енергетика прие на първо четене законопроекта на "Демократична България", който дава възможност на правителството да поеме оперативното управление на рафинерията на "Лукойл" в Бургас при опасност от енергийна криза. От партията заявиха, че не става въпрос за национализация, а за начин да се защити националния интерес.

По време на заседанието на комисията стана ясно, че миналата година предприятието е работило с 50 процента руски нефт и 50 на сто друг петрол.

Какво предлага "Демократична България" посочи депутатът Ивайло Мирчев: "Да се въведе особеният търговски управител, който в случаи на злоупотреба с монополно положение, в случаи на санкция на Европейския съюз или на ООН, или възможност предприятие от критичната инфраструктура да спре, да може държавата да поема оперативния контрол.

А целта на законопроекта е: "Особеният търговски управител да може да поема оперативния контрол за максимум една година. Предлага се от икономическия министър, не може да се разпорежда с имущество. Което е възможно най-меката форма, тоест тук нашата цел не е да национализираме - в никакъв случай, руската рафинерия. А да направим така, че да не предизвикаме криза на пазара на горива в България".

Предложението бе прието на първо четене от депутатите в Енергийната комисия с 14 гласа "за" и четирима "въздържал се". Народните представители обаче отхвърлиха други два законодателни акта, свързани с горивата, предложени от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната".

По време на разискванията стана ясно, че миналата година само половината от нефта, от който "Лукойл" е произвеждала горива, е бил руски. В отговор на въпрос на председателя на Енергийната комисия Делян Добрев, депутат от ГЕРБ, изпълнителният директор на Агенция "Митници" Павел Геренски каза: "Наистина, към днешна дата тази година до края на ноември е 88%, а за миналата - за миналата година е 50%".

Във връзка с това председателят на комисията Делян Добрев коментира: "Тоест за цялата 2021 година "Лукойл Нефтохим" е работил с 50% руски петрол и с 50% друг. Причината да работи 50 на 50 миналата година, а тази почти изцяло с руски петрол е, защото от началото на войната в Украйна руският петрол поевтиня с 30-40% в сравнение с останалия.

Фактът означава, че е възможно тя да работи и другата година с 50% руски петрол, който да си остава за вътрешния пазар, защото делът на вътрешния пазар е около 50%. От тази гледна точка аз наистина не разбирам аргументите, че ще спре рафинерията, защото ще ограничим износа на горива от руски петрол. Единственото, което ще се получи е, че свръхпечалбите ще бъдат по-малки", заяви Добрев. 

По-рано и Икономическата комисия на НС прие на първо четене законопроекта за държавен надзор на "Лукойл Нефтохим". Служебният министър на икономиката Никола Стоянов също подкрепи предложението. Но остро възражение дойде от Румен Гечев от БСП, който видя риск за националните интереси.

Законопроектът беше приет от Икономическата комисия с уговорката за промени в рамките на две седмици до второто гласуване в комисията.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени