Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тежки алергии сред хора и животни заради вредител по боровете

Трябва синхрон между институциите в борбата с процесионката, призовава екологът Ива Ангелкова

За тежки алергични реакции при хора и кучета след разходка в горите край Стара Загора и на Аязмото сигнализират стопани. Причината за проблема е инвазията на гъсеницата борова процесионка, която масово поразява иглолистните дървета в района. Заради контакт със силно токсичния вредител има и деца с кожни проблеми, оплакаха се и родители.

Гъсениците, които правят бели пашкули по боровете и се хранят с игличките им, обикновено падат по земята месец март, малко преди да се превърнат в пеперуди. Заради твърде топлата зима обаче, процесионките са плъпнали по земята още през декември, обясниха специалисти. Името процесионка идва заради процесията, в която гъсениците се движат по земята – буквално закачени една за друга, върволицата им надвишава метър-два. 

„През последния месец зачестиха случаите на пострадали животни“, сподели д-р Катерина Косева и уточни, че и по-възрастните й колеги дори не помнят назад в годините толкова случаи на тежки алергични реакции от досег с борова процесионка. При опит на стопани да помогнат на животните си, се случва да пострадат и самите те, сподели още ветеринарният лекар. Тя посъветва при най-малкият признак, че куче или човек са имали контакт с гъсеница, да бъде потърсена незабавна медицинска помощ.

„Благодарение на навременната и адекватна помощ, моето куче беше спасено“, разказа стопанинът на хъскито Барс Иван Гонев. Срещата на любимеца му с токсичните насекоми е била в района на чешмата на генерал Делчев и предизвикала алергичен шок.

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров обяви, че ще бъдат предприети мерки, за да бъдат третирани засегнатите от борова процесионка дървета. Обработката обаче е сезонна и затова най-рано това може да стане през септември, когато пеперудите ще снесат своите ларви. Чуйте какво каза той за слушателите на РСЗ:

Според еколога Ива Ангелкова, по настоящем и общински съветник в Стара Загора, за ликвидирането на проблема институциите трябва да работят в синхрон. Преди две години пред Радио Стара Загора тя алармира за порацени 2000 дка борови гори в казанлъшко, за което беше подала и сигнал до Югоизточно горско стопанство в Сливен.

При третирането на поразени площи в обхвата на пръскането обикновено не попадат частните имоти, което води повторно развитие на вредителя. Нужна е мащабна работа, а не „на парче“, за да се справим в с проблема, категорична е тя. 



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна