Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не бива да се преминават определени граници по време на предизборната кампания, за да останат вратички за следизборно коалиране“

Светослав Живков: 7 или 8 мандата ще променят своята локация на предстоящите избори

Това се случва след отчитането на данните от последното преброяване

Светослав Живков
Снимка: БНР - архив

7 или 8 мандата ще променят своята локация след отчитането на данните от последното преброяване и преизчисляването на броя на депутатите, които влизат в парламента от отделните избирателни райони в страната. Това обясни пред БНР доц. д-р Светослав Живков, който е историк, политолог и експерт по изборни системи.

„Разпределението на мандатите между партиите става на равнището на цялата страна. Имаме един т.нар. скрит Национален изборен район. Различните многомандатни избирателни райони нямат роля за разпределянето на местата между партиите. На теория биха имали, ако се появи успешен независим кандидат. Но нямаме такъв случай в новата конституционна история“.

ЦИК е длъжна до 55 дни преди провеждането на изборите да  разпредели тези места по многомандатни райони, обясни политологът.

„Това е една чисто техническа работа.  До края на следващата седмица ще видим разпределението“.

Прехвърлянето на някои мандати от едни райони в други има значение за отделните кандидати, посочи Живков.

Варненска област, град Пловдив и град София ще бъдат бонифицирани. Въпросът е чисто технически. Вероятно с по два мандата в трите софийски многомандатни района. Очаквам там партиите да пуснат малко по-дълги листи“.

Това отразява и демографската динамика между двете преброявания, обясни Живков.

„Районите, които губят мандати, са в Северна България“.

При всички случаи отново ще има фрагментиран парламент, прогнозира политологът.

"Сродните партии или тези с близки концепции трябва да се договорят за някаква коалиция. Това е шансът. Друга алтернатива е някакво правителство от формации, които са обединени от малко неща, но то ще е кратко. Има и вариант, при който формациите отново не успяват да излъчат правителство.

Не бива да се преминават определени граници по време на предизборната кампания, за да останат вратички за следизборно коалиране“

Смяната на държавното устройство трябва да се осъществи чрез Велико народно събрание и самата конституция не позволява провеждането на подобен референдум, обясни още Живков.

Цялото интервю на Веселина Миланова със Светослав Живков може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени