Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

След две години и половина разследване

Прекратено е разследването за търговия с влияние срещу Пламен Узунов и Пламен Бобоков

Пламен Бобоков и адвокат Ина Лулчева.
Снимка: БГНЕС

Прекратено е разследването за търговия с влияние срещу президентския секретар Пламен Узунов и бизнесмена Пламен Бобоков, заради което през лятото на 2020 г. представители на прокуратурата влязоха в сградата на президентството.

За това съобщиха лаконично от държавното обвинение. Мотиви не се посочват. В информацията се казва, че не е установено двамата да са извършили престъпление. 

Пламен Узунов /Снимка: БГНЕС, архив

Петър Ненов, осъден на 6 г. затвор в Румъния, искал съдействие от Пламен Бобоков да му уреди помилване от президента. За целта Пламен Бобоков ползва контактите си с Пламен Узунов, сочат чатове между двамата, разпространени от прокуратурата, архив, БГНЕС.

Случаят е от юни 2020 година. Месец по-рано закритата вече Специализирана прокуратура обвини Пламен Бобоков, брат му Атанас, бившия заместник- министър на околната среда Красимир Живков и още няколко души за аферата с опасния боклук. В иззетите при претърсванията електронни устройства от държавното обвинение откриха – по твърденията им, данни за друго престъпление, извършено от Пламен Бобоков - търговия с влияние, и така в продължение на дни от пресцентъра на Прокуратурата публикуваха разпечатки от негова електронна комуникация с президентския съветник Пламен Узунов.

Тези чатове бяха ползвани като претекст за влизането на 10 юли 2020 година на "Дондуков" 2, за да бъде претърсен кабинетът на Узунов. Докато това се случваше, той и Бобоков бяха задържани за 24 часа и обвинени за престъпен сговор и престъпления по служба. Тогава започнаха няколкомесечните протести с искане на оставките на главния прокурор Иван Гешев и премиера тогава Бойко Борисов. С протестиращите беше и президентът Румен Радев. 

Прокуратурата твърдеше, че Бобоков е получавал от Узунов секретна информация, с което е бил осветен оперативния интерес на службите. Оказа се, че изпращаните данни, свързани с Либия и Украйна, са били от бюлетина на БТА и други информационни агенции.

След закриването на Спецпрокуратурата разследването се прехвърли в Софийската градска прокуратура, която го е прекратила поради липса на престъпление. Междувременно 24-часовите арести на бизнесмена и президентския секретар бяха обявени за незаконни от съда, а Прокуратурата беше осъдена да плати на двамата по 10 000 лева обезщетение заради нарушеното им право за разглеждане на делото в разумен срок.

За края на чат-аферата Прокуратурата съобщи на финала на днешно прессъобщение, свързано с другото дело, по което подсъдим е Пламен Бобоков заедно с брат си Атанас, бившият заместник-министър на околната среда Красимир Живков и още няколко души - за опасния боклук. То беше прекратено заради множество неясноти в обвинителния акт и върнато на Прокуратурата. Тя твърди, че разследването продължава.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.