Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатият Златан Дудов

Александър Донев
Снимка: Ирина Недева

Класик на германското кино – това е Златан Дудов. Изложба, посветена на сънародника ни, творил в Германия, Франция и Швейцария, може да се разгледа в зала "Архиви" на ул. "Московска" 5 в София. Повод за нея е на 120-годишнината от рождението на българския режисьор, драматург и сценарист.

"Във всеки българин има частица от България и когато този българин е успял по света, превърнал се е в име, което дълги години, а и днес, е по-известно по света, отколкото в България, аз се чувствам ощетен, че нашето общество, нашата страна, включително интересуващите се от култура, изкуство и кино не само знаят толкова малко за него, но не оценяват това, което той е постигнал", коментира пред БНР Александър Донев, историк на киното, филмовата индустрия и медиите.

По думите му "големите личности, големите характери, разделят", а това е особено валидно в нашето време.

"Златан Дудов има нещастието да бъде допълнително забравен и допълнително подценен след 1989 г., защото неговата биография е силно свързана с лявото", допълни Донев.

Дудов създава най-прокламирания като ляво-комунистически насочен филм не само в Германия, но и в Западна Европа, който най-адекватно формулира модерните в началото на 30-те години на миналия век социалистическите възгледи за преустройство на света, поясни филмовият историк.

Всички филми на Дудов са ценни с изобразяването на действителността, на ежедневието на обикновените хора, допълни портрета на творчеството му Александър Донев.

Филмът "Куле вампе" (на берлински диалект "празни стомаси") е "манифест за радикално преустройство на обществото" и като такъв има проблеми с цензурата, отбеляза Донев..

"Доколкото оспорва основни принципи на организация на обществото, посочва алтернатива, което представлява заплаха за съществуващия ред."

Успехът на филма е оценен включително от националсоциалистите.

Дудов обаче напуска Германия и остава във Франция до окупацията на страната. Там също получава възможност да работи, но статутът му на емигрант не му позволява да го прави легално.

"Поставя две пиеси на Брехт по онова време. От края на 20-те години е много активен сътрудник на Брехт."

Около смъртта си Златан Дудов става малко по-известен, включително в България. На немски излиза негова биография.

Сега предстои премиера на биографична книга, която се занимава само с българския период на Златан Дудов. Неин автор е Александър Донев, а премиерата ще бъде на 6 април в Дома на киното в 18.00 ч. Преди това - на 1 април, е предвидена прожекция на най-известния филм на Дудов, който му носи световна слава.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени