Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да/не потънем в "собствения си балон"?

Теди Ангелова: Паник атаките са червена лампичка да обърнем внимание на себе си!

„Стоп на паник атаките“ е лична история за борбата и излизането от капана на неизвестното

Теди Ангелова
Снимка: Мая Данчева

Животът е състезание, в което печелят смелите, силните, физически и психически, упоритите, трудолюбивите, постоянните. Здравата психика може да бъде подкрепена и тренирана също, както здравото тяло и тогава резултатите, постигани в живота ще бъдат по-задоволителни. Някой го наричат баланс, други равновесие, а трети щастие.

Важното е, че подобно състояние помага много по-лесно да се преодоляват препятствия и да се преминава през трудности. Всяка тренировка учи на дисциплина, на ред и определя целите, които да бъдат постигнати и нужното количество усилия за това. Резултатът повишава собствената вяра в собствените способности, а след това е лесно да живееш или да се състезаваш.

"Спортът е моето нещо. Той винаги е запалвал искрата в мен. Тренирала съм плуване, ски, докато намеря моето нещо...Баскетболът беше моята голяма любов. Постепенно се увлякох от него и започнах да участвам в състезания! Спорът, особено баскетбола като колективна игра, много ме зарежда и сваля напрежението...", разказа в "Нощен Хоризонт" Теди Ангелова, спортен психолог.
Теди Ангелова

Нощната гостенка е спортист, спортен психолог и автор на книга, която учи как да се справим с тежките моменти.

"Страхът, че ще спечелиш, е по-силен от страха да загубиш", казва още Теди Ангелова.

 „Стоп на паник атаките“ е нейната лична история за борбата и излизането от капана на тези непредивидими и необясними състояния.

По думите й „Най-великите спортни постижения се случват в съзнанието, а не в тялото“. Именно там и намира спасението за себе си и окрива пътя да мотивира другите, които страдат от паник атаки да направят това.

Всеки познава провала, слабостта и отчаянието. Те са неимоверен спътник в състезанието. Прекършената психика е сравнима с физическата травма, защото изважда състезателя от конкурентната среда и го кара да се фокусира върху проблема. В също време точно там, в собствената психическа сила се крие и решението, излизането от кризата и връщането в условията на състезанието.

Теди Ангелова

Аналогията между спорта и живота, между състезанието и непрекъснатите ни усилия да оцелем ни дава нагледен пример за това, кои са победителите и с какви ресурси – психически и физически трябва да разполагат, за да спечелят живота. 

"Страхът от провала или страхът да спечелят е и най-честата причина родителите да водят децата си при мен за консултация!

Хората, които имат паник атаки, които преминават през паническо разстройсто, бих ги посъветвали, на първо място да не се страхуват да говорят. Да потърсят помощ.

Да разберат, че това са само паник атаки, ако има и физически проблем, да потърсят и лекар, да се изследват. Аз например си пускам всяка година профилактичните прегледи, за да знам, че съм физически добре. Това много ми помага.

Ако съм в период да съм по-изнервена, значи имам повече натовраване и стрес, тогава ми светва "червената лампичка" , че имам нужда от почивка, от отпуска, че трябва да се погрижа за себе си. Защото в нашето ежедневие всеки ни дърпа за нещо и в стремежа си да угодим на всички останали, ние забравяме да помислим за себе си", поясни още Теди Анелова.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени