Три световни рекорда бяха подобрени на Диамантната лига в Париж

Три световни рекорда бяха подобрени в състезанието от Диамантената лига по лека атлетика  в Париж.

Двукратната олимпийска и световна шампионка на 1500 метра Фейт Кипйегон подобри втори световен рекорд в рамките на осем дни. След като на Диамантената лига във Флоренция през миналата седмица Кипйегон стана първата жена с резултат под 3:50 мин на 1500 метра, на диамантения турнир в Париж тя прати в историята и върховото постижение на планетата за всички времена на 5000 метра. 29-годишната лекоатлетка финишира първа с 14:05.20 минути, изпреварвайки именно досегашната световна рекордьорка Летесенбет Гидей. Етиопката Гидей зае второто място с 14:07.94 мин. Нейната сънародничка Ейгайеху Тайе допълни тройката с 14:13.31 мин.

Световният шампион на 5000 метра и втори на 1500 метра Якоб Ингебригтсен изпълни поставената си цел и подобри световния рекорд на 2 мили. Норвежецът финишира първи за 7:54.10 минути. Той коригира с повече от 3 секунди предишния върхов резултат (7:58.61) на кениеца Даниел Комен от 1997 г. Второто място на две мили в Париж зае кениецът Исмаел Рокито Кипкируй с 8:09.23 мин, а трети финишира етиопецът Кума Гирма с 8:10.34 мин.

Вечно вторият - сребърният световен и олимпийски медалист Ламеча Гирма направи невероятно солово бягане на 3000 метра с препятствия и постави третия световен рекорд на турнира. Етиопецът пресече финалната линия за 7:52.11 минути. Досегашното върхово постижение на планетата в тази дисциплина при мъжете беше 7:53.63 мин на кениеца с катарски паспорт Саиф Саид Шахийн от 2004 г. Втори на 3000 м стийпълчейз тази вечер завърши японецът Миура Рую с национален рекорд от 8:09.91 мин, а трети испанецът Даниел Арсе с лично постижение от 8:10.63 мин.

По публикацията работи: Кръстина Иванова