Доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция "Архиви", разказа пред БНР какво пазят архивите ни за Деня на независимостта.
"Имаме един голям фонд. Там се съхраняват основните документи, свързани с провъзгласяването на Независимостта. Всичко е документирано най-добре в Държавния архив във Велико Търново. Документът, който представлява първообраз на манифеста, прочетен в църквата "Свети Четиридесет мъченици" във Велико Търново, се намира в Централния държавен архив. Цялата дипломатическа преписка с българските дипломатически представители в Европа е много добре запазена във фонда на външно министерство".
Празникът става част от българския национален календар със самия акт, разказа той.
"Първата годишнина от обявяването на Независимостта е отбелязана изключително тържествено".
Руската дипломация също отбелязва успех по време на цялата акция, отбеляза доц. Груев.
"По стара имперска традиция отчита, че е по-добре, ако нещо така или иначе ще се случи, да се случи с нея, отколкото без нея. Русия предлага посредничество в преговорите между България и Османската империя".
Комунистическият режим интерпретира този ден като своеобразен монархически празник, обясни експертът.
Най-консенсусната дата за национален празник е 24 май, смята доц Груев.
"Подкрепям предложението за промяна. Това е празник, който се е наложил отвъд времето и смяната на политическите режими. Той обединява всички възрасти и слоеве на обществото".
Независимостта не е само историческо събитие или акт от миналото. Тя е състояние на духа на едно общество и народ, напомни той.
Цялото интервю на Снежана Иванова с доц. Михаил Груев може да чуете в звуковия файл.