"На това хълмче е имало римски храм от III - IV в. , тоест култовете дейности на вилата са се извършвали именно тук", разказа проф. Овчаров. Той припомни, че на мястото на тракийското светилище, погребение на полубог, открито при разкопките през 2004 - 2007 г. Около IV в. пр. Хр. е изграден храмът, които сега всеки, отишъл на историческото място вижда под консервационното покритие. Според археолозите в по-късни времена той е превърнат в римска вила.
"Когато разкрихме напълно скалния комплекс край село Татул, не открихме култови сгради от късноримския и раннохристиянския период, което беше необичайно. Направихме го едва сега при разкопките в района през последните 2 години. С разкриването на римския и на християнския храм може да се каже, че проучването на скалния комплекс вече е напълно завършено", поясни проф. Овчаров.
Още в началото на тазгодишните разкопки "моментално попаднахме на тази сграда. Култовите дейности на вилата са се извършвали на това място. Първо е имало римски храм от III - IV в. Тоя храм е много разпилян по обясними причини, защото върху него после построяват църква и използват камъните от стария храм. Но все пак успяхме да му хванем очертанията - почти квадратна сграда с размери приблизителни 10 на 11 м, вход монументален, от запад, запазен. Веднага след приемането на християнството, в началото на V век е разрушен стария римски, езически храм и върху него е построена еднокорабна християнска базилика. Именно нея виждаме, сравнително добре запазена. Много интересно е, че притвора на църквата е така направен, много нестандартно е направен, че е насочен към старото светилище", разказа проф. Овчаров.
Той алармира, че старият, елинистическият храм е в тежко състояние и се нуждае от "тотална реновация", от спешни, спасителни мерки за консервация, за да бъде запазен. План А за това е да се кандидатства със съвместен проект с Община Кърджали за продължаващо проучване и консервация на двата знакови за всяка от общините паметници, Перперикон и Татул. План Б е търсене на спешно финансиране и съдействие от Министерството на културата, за да бъде съхранен паметника.
"Приключиха разкопките на Татул, като искаме да благодарим на проф. Овчаров. и на екипа му, но както каза и той има много неща, които можем да направим на Татул, но средствата, които заделя общинска администрация са много оскъдни. Сумата, която беше заделена тази година е около 15 хиляди. Но от миналата година възстановихме разкопките и имаме една съвместна идея с Община Кърджали да се включим в реализирането на един проект Перперикон -Татул, защото средствата, които са необходими не са по възможностите на общинския ни бюджет", допълни и кметът на Община Момчилград.