Министерството на финансите прави стъпки към нормализиране на данъчното законодателство след Covid пандемията, обясни пред БНР проф. Андрей Захариев, декан на Факултет "Финанси" в Свищовската академия.
Финансовото ведомство има два основни инструмента за въздействие – разкриваемост и наказуемост, посочи той в предаването "12+3".
"Колкото повече се разкрива и изсветлява, толкова повече ще се достига до едно равенство пред данъка".
Проф. Захариев коментира и предложението за регистриране на касовите бележки и получаване на отстъпки от данъците.
"Най-лесният начин е плащанията да се извършват с банкови карти. Веднага се дебатира сметката на юридическото лице – доставчик на услугата и трябва задължително да има еквивалент. Колкото по-малко нещата са в кеш, колкото повече са електронно, толкова по-голяма ще бъде изсветляемостта".
Проф. Захариев обясни и въвеждането на минимален корпоративен данък от 15% за големи групи компании с обороти над 750 милиона евро.
"Това е един нов момент. В България сме свикнали с 10%. Това е глобален минимален корпоративен данък и част от общностите задължения".
Хубаво е да имаме дата за влизане в еврозоната, но хората на власт трябва да ни убеждават всеки ден, че това е добро за България, отбеляза още той.
Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Андрей Захариев може да чуете в звуковия файл.