Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирни шествия в 6 града у нас срещу трафика на хора

| обновено на 14.10.23 в 15:57
Снимка: fra.europa.eu

Мирно шествие срещу трафика на хора ще се проведе в София и в още 5 града на страна. Целта е да се популяризира този проблем, каза Алекс Валенсуела, координатор на информационната и превенционна дейност към фондация "Кампания А21 - България".

Валенсуела допълва, че чрез проявата се показва съпричастност към жертвите на трафик и се дава по-голяма информираност и знания на хората за проблема. Липсата на знания е проблем, който прави абсолютно всеки уязвим към това да стане жертва на трафик.

Според Алекс Валенсуела трафикантите са изключителни манипулатори и работят по методики, с които заблуждават хората.

"Поход за свободата е най-голямото ни годишно събитие с цел повишаване нивото на информираност и застъпване за вече съществуващите жертви на трафик, които към момента глобално са над 50 милиона души от цял свят. Шествието е мирно, не е протест. Напротив, вървим с тишина в една линия хора, които са привърженици на каузата, които по един или друг начин са ангажирани, подкрепят, разпространяват информация. Вървим от главно централно място в определения град. Тази година в София ще от НДК - Моста влюбените до Народен театър. Шествието ще се случва в още пет града – Пловдив, Велико Търново, Варна, Пазарджик и Габрово.

Форматът е един и същ. Носят се табели от участниците с информация за трафика на хората – какво представлява той, какви са статистиките, какъв е проблемът. И същевременно имаме доброволци, които раздават информационни листовки. И в края на шествието хората имат възможност да постоостанат, да си поговорим, да се поинтересуват още малко", посочи Алекс Валенсуела.


Трафикът на хора е огромен проблем и засяга и мъже, и жени, и деца. Чрез Похода за свобода се дава гласност на проблема и се популяризират начините за предпазване, казва Моника Николова от "Кампания А21".

Тя допълва, че не това е важно, за да не се попадне в клопката на експлоатацията, от каквато и да е форма дали сексуална или трудова. От фондацията казват още, че е важно да се знае и националната телефонна линия за борба с трафика на хора 0800 20 100. Тя е напълно безплатна, анонимна и всеки може да се обади и да потърси повече информация.

"Техните методи са различни все още лавра бой схемата е много популярна. Това е мед метод за набиране. Много често се използват социалните мрежи. Дори и децата ни присъстват в социалните мрежи. Трафикантът наблюдава дадената жертва започва да ухажва, започва да води разговор с нея и в един момент може да иска да се види с нея. И в следващия момент й казва Хайде да заминем, хайде да живеем заедно, Хайде да отидем в чужбина за по-добър живот. Една жена, когато вече е емоционално обвързана, е много лесно уязвима да попадне в схема на експлоатация. Още сме в Европа пета или шеста страна по износ на хора", обясни Моника Николова.

Походът за свобода се подкрепя от много хора. Проблемът е значим и подкрепят каузата.

"Не трябва да се отнема волята на хората. Хората си създаваме свободна воля. И всеки, който се отнеме волята, за да я държи и да се разпорежда с нея, превръща човека във вещ. И днес като че ли обществото мълчи и сме с отворени очи, ама сякаш не виждаме тези неща. Затова сме тук, за да подкрепим каузата на "А21"", сподели участник в похода в София. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени