Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външните министри на страните от НАТО обсъждат фонд от 100 млрд. евро в помощ на Украйна

Снимка: mil.in.ua

Министрите на външните работи от страните членки на НАТО обсъждат в Брюксел създаването на фонд от 100 милиарда евро за подпомагане на Украйна в следващите пет години.

Според министъра на външните работи на Латвия Кришанис Каринш фондът за Украйна може да бъде финансиран от страните членки на НАТО. По думите му средствата може да представляват определен процент от брутния вътрешен продукт на всяка страна. По-рано, преди срещата на външните министри, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отказа подробности около идеята, която той оповести вчера.

"Трябва да останем твърди в нашата подкрепа за Украйна. Приветствам, че съюзниците продължават да извършват големи доставки на оръжия, боеприпаси и оборудване, но Украйна има спешни нужди. Всяко забавяне в предоставянето на подкрепа има последствия на бойното поле", каза Столтенберг, който не очаква да бъде постигнато споразумение по въпроса днес и утре, но изрази надежда това да стане преди срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли.

На влизане на заседанието на министрите на външните работи Столтенберг се ограничи единствено с думите, че трябва да се премине към дългосрочен и твърд ангажимент спрямо Украйна. 

"Това, което е очевидно е, че има нужда от още и повече пари за Украйна и то в продължение на много години. И сега в рамките на тази идея ще обсъдим ангажиментите, както и институционалните рамки за тази подкрепа, така че да гарантираме повече предсказуемост и сигурност, че парите ще ги има всеки месец и всяка година в продължение на доста време".

Столтенберг каза още, че не очаква да бъде постигнато споразумение по въпроса днес и утре, но изрази надежда да има консенсус до срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли. Въпросът не е дали Украйна ще се присъедини към НАТО, а кога, подчерта той. Министърът на външните работи на Естония Маргус Цакхна пък предложи съюзниците да заделят всяка година определен процент от своя БВП за Украйна:

"Ако всички съюзници отделят 0.25 от своя БВП за военна подкрепа всяка година, то това прави общо 120 млрд. евро. И това е достатъчна военна подкрепа за Украйна, за да отблъсква Русия".

Заседанието на министрите продължава и утре. България е представена от министъра на външните работи Мария Габриел. 

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че само през март Русия е използвала над 3000 управляеми въздушни бомби, 600 безпилотни самолета и 400 ракети срещу страната му, като мишени са били основно обекти от енергийната инфраструктура. 

"Русия се готви да мобилизира допълнителни 300 000 войници до юни", предупреди още Зеленски.



По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна