За миналата година има над 200 хиляди нарушения на трудовите права в България. Това съобщи пред БНР Пламен Димитров, президент на КНСБ.
Нарушаването на правото на синдикално сдружаване от миналата година е криминализирано, напомни още той.
Димитров обърна внимание на проблема с работещите бедни у нас.
"Когато над 750 хиляди българи живеят в условията на работеща бедност, т.е работят, но не могат да изкарат достатъчно пари, за да хранят семействата си – получават нетно под 1000 лева, очевидно е, че има още много какво да се свърши".
През последните няколко години успяхме да компенсираме поне галопираща инфлация с ръста на доходите, каза синдикалният лидер в предаването "12+4".
Пламен Димитров напомни, че от месец март има международно приета заплата, необходима за издръжка и България също би трябвало да се съобразява с това.
"Освен методологията как да се определя минималната заплата, тя трябва да се мери ежегодно към тази заплата за издръжка".
Има проблем с осигуряването на достатъчно работна сила в България, отчете синдикалният лидер.
"През последните десетина години между 200 000 и 250 000 работни места остават трайно незаети.
За нас решението на проблема не е в това да внесем десетки хиляди души от Непал, Индия и т.н. Те са хора с друга култура и навици. Това няма да донесе нито устойчивост на пазара на труда, нито ще реши демографската криза в България.
Ние предлагахме програма за заселване на 100 хиляди българи от Украйна и Молдова. Трудно е да се каже защо нямаме активна държавна политика в тази посока".
Първи май, освен Ден на труда, е и празник на КНСБ. Синдикатът организира открити приемни, където гражданите могат да потърсят съдействие или съвети от експерти.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.