Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Светла Бонева и Йордан Ганчовски:

Не е трагедия, че Тръмп е спечелил, Европа може да спечели, ако се адаптира

| Интервю
Йордан Ганчовски и доц. Светла Бонева
Снимка: Адриана Киселинчева

Не е трагедия за Европа, че Тръмп е спечелил изборите и ще е президент на САЩ

Това мнение споделиха в интервю пред БНР доц. Светла Бонева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС, преподавател в катедра "Международни икономически отношения и бизнес", и издателят и писател, живеещ в САЩ, Йордан Ганчовски.

"Европа би могла да спечели от икономическите политики на Тръмп, ако правилно си изиграе картите. Въпросът е защо американският бизнес харесва толкова много Тръмп, това не се разбира в Европа? Защото Тръмп им обещава тези политики, от които те имат нужда и им казва това, което те искат да чуят. Той обещава реиндустриализация на Америка. От година американската и европейската икономики се насочват към сферата на услугите, а азиатската произвежда повече активи – машини и т.н., самите активи са на все по-ниска цена с по-голяма ефективност. В крайна сметка нормално е бизнесът да се прелокализира, където ресурсите са по-евтини", коментира доц. Бонева. 

Тя препоръча, че ще е добре да се запази европейската и американската икономика и да не се изтегля към азиатските.

"Изследвания, направени в УНСС за ръста на патентните заявки на различни страни, показват, че за САЩ и Европа са около 2%. Индия има 33%, а САЩ са имали 45% ръст. Азиатските държави, не само че произвеждат по-ефективно, но изземват цялото индустриално производство, което оказва влияние върху корпорациите, а това са съюзниците на Тръмп от големия бизнес. И те искат да чуят за държавни и устойчиви политики и така лека-полека американската икономика да се деиндустриализира с нови активи", каза доц. Бонева. 

Според Ганчовски не е трагедия победата на Тръмп и влизането му за втори път в Белия дом.

"Това е геополитически разлом. Тези избори са странни с няколко факта. Никой не позна – дори социологическите агенции. От 1 юли до 5 ноември не даваха по-голяма разлика от 3% между Тръмп и Харис. Стигнах до извода, че това е, защото се намираме в една непозната сфера на американския социум. Това в американското общество не е познато. Този разлом явно се е отразил по някакъв невидим начин за наблюдателите, но той съществува. Има фактори, които са валидни", коментира писателят и издател.

Според него Тръмп няма да бъде същият, защото самото общество не е същото. "Сигурен съм, че ще вземе други решения", прогнозира Ганчовски.

Доц. Бонева смята, че Европа няма друг избор, освен да се еманципира:

"Ако Европа е достатъчно мъдра и внимава, може да приложи подобни политики, адаптирани към европейските реалности в своя полза. Европа няма да прибегне до повишаване на мита, освен ако не е реципрочно срещу друг. Еманципация не е точната дума. Но може да спечели, ако провежда правилната политика. Не е необходимо да се настройва срещу някого, а да се адаптира". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени