Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17 – годишен живее в нашата страна. Завършил е Софийската духовна семинария, а след това и „Иконопис, стенопис и реставрация“ във Великотърновския университет. С иконопис се занимава от 15 години, а през последната година реставрира иконите в църквата „Св. Николай Чудотврец“.
А, ето как е започнало всичко.
„Като деца бяхме въцърковени от баба ни – просвещаваше ни, водеше ни на причастие, на изповед. Интересното е, че брат ми, още когато го доведе в храма, той влезе при отеца и хвана кадилницата. И това му беше призванието –да служи. А аз ходех около църквата и оглеждах стенописите, това ми беше интересно. Децата усещат най-добре пътя, който да извървят. Впоследствие навързваш нещата“, разказва иконописецът.
Вдъхновяват го майсторите от Тревненската школа. „В днешно време няма много зографи, може би, защото не е модерно, а със зографство навремето са се занимавали цели семейства и родове, допълва той: „Майката и бащата рисуват образите, децата подготвят боите, основите, позлатяват, с резба се занимават. Днес виждаме в храмовете техните дела и следата, която са оставили в църковната живопис, в дърворезбата“.
Според Андрей работата му в храма „Св. Николай Чудотворец“ в Ямбол е част от един предначертан път. Вярва, че свети Николай Чудотворец го води и напътства в работата му. Възстановявал е икони в храма в град Николаево, област Стара Загора. След година го повикали в пловдивското село Николово да изпише параклис, а след още една – и в централния храм в Ямбол. – „Тогава вече осъзнах, че това не е случайност, а точно призив от свети Николай“, допълва Андрей Крясков.
Иконите с изображенията на Христос, Богородица и на светците от така наречения царски ред в иконостаса в храма Св. Николай Чудотворец вече са реставрирани, евангелсите сцени на горния ред също. Почти завършена е работата по иконата „Сънят на Яков“.
„Иконата беше доста поразена, с много пробиви в живописния слой. Направени са ретуши, нова позлата и украси в светите ореоли на младенеца и Божията майка, показва иконографът и реставратор.“
Целият разговор може да чуете в звуковия файл.