Това каза в интервю за БНР Петър Танев, арабист, дипломат с над 22-годишен опит, бил е временно управляващ посолството ни в Сирия (2021 – 2022), както и на работа в посолството ни в Украйна (2012 – 2016).
Според него падането на режима е резултат на "отдавна замислена операция и офанзива, подкрепяна от няколко страни".
"Най-жалкото е, че населението на Сирия ще продължи да страда, в това число християните, на чиято съдба християнският свят гледа с опасения", отбеляза дипломатът.
Очевидно Сирия повече няма да бъде светска, изказа някои от тревогите за бъдещето на страната той.
Прибързано е да се смята, че Русия тотално губи позиции в Близкия изток, коментира Петър Танев. По думите му обаче има загуби на стратегически позиции.
"Русия оттук нататък няма база за диктуване на последващи условия след края на военния конфликт в Украйна, свързано с това, което беше. Русия е губеща, независимо дали има някакви задкулисни договорки."
В дипломацията винаги има няколко нива, напомни още той.
Отношенията между режима на Асад и Русия не са били толкова безоблачни, колкото ги представят. Имаше разминавания и интереси. Москва е била наясно с процесите и е взела мерки за ограничаване на потенциалните загуби, смята дипломатът.
В тази голяма игра, в която целта беше почистване на присъствието на Иран – присъствието на Иран в Сирия вече не е толкова значимо, ЕС не би могъл да се намеси с активна и ключова роля между основните играчи: Великобритания, Турция и все още Русия, смята Танев.
Нарушена е хранителната верига между всички прокси образувания, диктувани от Иран в Близкия изток, подчерта той.
В предаването "Хоризонт до обед" той посочи, че в момента много внимателно се наблюдава в каква посока ще тръгне т.нар. опозиция, която е доста разнородна. Друг въпрос е "доколко в тази страна в момента могат да действат някакви резолюции и кой ще ги спазва", допълни Петър Танев.
Тепърва започва да се разпределя този регион, обобщи той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.