Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След като получи данните от преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота за 51-во НС

Снимка: Ани Петрова

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. 

ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят 4-процентната бариера, има ли промяна в мандатите и избраните за депутати.

Конституционният съд възлага на Централната избирателна комисия, като отчете установеното от него за проверените секции, да установи на национално ниво общия брой на намерените в избирателните кутии хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване,

както и броя съответно на хартиените бюлетини и на бюлетините от машинно гласуване;

броя на намерените в избирателната кутия недействителни гласове от хартиени бюлетини;

броя на действителните гласове, подадени за кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати и

броя на действителните гласове за "не подкрепям никого";

разпределението на действителните гласове по кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати;

четири на сто от действителните гласове, получени от гласуването в страната и извън страната без гласовете "не подкрепям никого";

партиите и коалициите, които биха получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове в страната и извън страната;

разпределението на мандатите в 51-ото Народно събрание и по многомандатни изборни райони.

ЦИК трябва и да посочи дали с оглед на получените резултати биха настъпили промени в персоналния състав на 51-вото Народно събрание и ако да - за кои народни представители.

Едва след като получи данните от преизчисленията на ЦИК, Конституционният съд ще се произнесе с решение за законността на последните парламентарни избори.

По публикацията работиха: Мария Йорданова, Даниела Савова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна