Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестът в София: Автобуси, тролеи и трамваи - по гаражите, учениците – в клас

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Втори ден продължава протестът в градския транспорт на София. Не се движат автобуси, трамваи и тролеи, а родителите изпитват трудности при организирането на транспорт на децата си до училище, а след това – до работата им.

Огромните разстояния, които трябва да бъдат изминати, ще накарат много хора да останат вкъщи и да ограничат излизанията си, както и да отменят ангажиментите си.

А как се справят столичани в подобни ситуации?

"Винаги го караме с личен транспорт. С автомобил, въпросът е как ще ги приберем. Училището е наблизо, ходят пеша, но не виждам как другите родители ще се организират, без транспорт е страшно. Напълно влизам в положението на всички, които не могат да стигнат до училище. Трафикът е ужасен. Това е голям проблем. Има хора с по две, три деца, в различни училища", сподели пред БНР майка на ученик в столицата.

"Абсолютно затруднени, с приятели, ходим пеша на работа на доста големи разстояния. Трафикът е ужасен. Това е голям проблем. Надявам се да е последен ден. За младите хора някак си е по-достъпно движението с колите и успяват да се справят. За мен основният проблем е при възрастните хора. 

За мен е справедлив протеста на шофьорите. На тая инфлация, която е в момента, тия заплати, които взимат не могат да покрият голяма част от разходите си за едно семейство. Това е един вид манипулация за мене, ти да блокираш цялата столица, за да не може човек да отиде, да изнудваш, за да ти се вдигне заплатата", допълни столичанин.

Някои от родителите заявиха, че ще напишат бележка за отсъствие по домашни причини на децата си, ще работят от вкъщи.

Метрото и днес в пиков час отесня и е неизбежната необходимост за столичани. Както и вчера, са пуснати допълнителни влакове. Те са с шест повече, като се движат на интервали от 3-6 минути.

Според хората, днес в 7:00 ч. е било по-спокойно в метрото. Използва се комбиниран транспорт на придвижване, с автомобили, приятели, близки, съседи. Някои от работодателите са организирали придвижването до офисите със служебни автомобили от метрото. 

Блокирани са деветте депа на Столичния градски транспорт и трите гаража на електротранспорта. Обстановката там е спокойна, а протестиращите настояват, че няма да се откажат от исканията си за по-високи заплати. С 400 лева тази година, 500 лева за следващата, и за 2027 година - с 600 лева.

"Всички гледат брутното възнаграждение и никой не обръща внимание на това, че щатните пари са 2100 лева. Другото всичко е извънреден труд и натоварване. Ние сме толкова натоварени с това интензивно движение, което го има, не ни зачитат за нищо останалите участници в движението, какво да направиш. Никой не го интересува за нищо. Нямаме части, нямаме инструменти и това всичко за няма и 2300 бруто. Това предложение хората не го приемат, искат си увеличение на щата. Това е. Да, предложението на кмета е неприемливо за хората, те затова са и днеска тука", каза един от протестиращите.

"Значи, миналата година, това, което се говори за увеличен щат не е увеличен. Направиха бонус система, която влезе в действие вместо от март месец, тя започна да работи октомври-ноември месец, тази година също няма увеличение февруари месец", допълни негов колега.

След срещата на синдикатите с кмета на София Васил Терзиев, която започва в 14:00 часа в Столичната община ще стане ясно дали стачката на работещите в Градския транспорт ще продължи, дали днеска ще тръгне градския транспорт или София ще остане и утре без наземен градски транспорт. Подготвят се и стачни действия на метрото, което към този момент обслужва пътници на столицата.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна