Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Чергата”

Грънчарският занаят може да бъде показан на децата ни в етнографските комплекси, в старите работилници и на пазара на изкуството. Там навярно ще ви обяснят и значението на думата рукатка - старинен глинен съд. В рукатка, например е пътувало киселото мляко към Франция. Към лабораториите, където е работел д-р Стамен Григоров, първооткривателят на млечнокиселия микроорганизъм, предизвикващ ферментацията на киселото мляко, чието откритие е публикувано през 1905 г.
В днешното предаване „Чергата” наши гости са Георгия Райкова и Мартин Владимиров, изпълнители на българска народна музика в Дует „Рукатка”. Мартин е известен медалист от детски фолклорни фестивали и запален изпълнитетел на гъдулка. Георгия е солистката в тази формация. Те са открития на Ангел Добрев, за чието творчество ви разказахме в предишното предаване. А името си дуетът дължи на семейството на Мартин. Баба му и дядо му са създатели на една от малкото в София, все още действаща, грънчарска работилница.
В навечерието на новата учебна година в България ще чуем и главния художествен ръководител на Детската фолклорна формация към 46-то столично училище „ Росна китка” Бисер Григоров.
Останете с предаването за фолклор и традиции на Радио България „Чергата”. Пишете ни на адрес: chergata@bnr.bg . Очакваме и поздрави, и пожелания.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Великденска работилница за писани яйца в Пазарджик

Традиционната "Великденска работилница" – демонстрация за писане на яйца, ще се проведе от 23 до 26 април в Етнографската експозиция на Регионалния исторически музей – Пазарджик (ул."Отец Паисий" № 8). Специалистите от етнографския отдел на музея..

публикувано на 23.04.24 в 08:10

Български килими във Париж – културна дипломация в действие (СНИМКИ)

Културният институт на България в Париж грее в цветове. За първи път автентични български килими от 19-и и 20-и век са представени във френската столица. Колоритната експозицията в галерията на БКИ е озаглавена "История в цветове. 350..

публикувано на 19.04.24 в 16:36

Традицията на давулджиите или кой буди мюсюлманите по време на Рамазан

Денят Арифе е последният от свещения за мюсюлманите месец на постите Рамазан. В исляма това е най-благодатният месец от годината, свързва се с 30-дневните строги лишения – "оруч". Храненето и пиенето на течности и вода става само преди изгрев и след..

публикувано на 09.04.24 в 11:30