Името на Борислава Танева свързваме с изявите й на пианист и педагог, но към тях прибавяме и факта, че е автор на клавирни пиеси за деца. Интересът към творчеството наследява от баща си – именитият български композитор Александър Танев. В негова памет Борислава записа и издаде СД, който озаглави „Наследството“.
Борислава Танева често гастролира на концертните подиуми в различни европейски страни, свирила е и в Израел. Утвърден преподавател в Националната музикалната академия „Панчо Владигеров“, тя има клас от талантливи млади пианисти. Доцент Танева редовно води майсторски курсове у нас и зад граница. Ето какво разказа пианистката за тазгодишните си гастроли извън страната:
„2009 г. бе щастлива и изморителна година за мен. Изявите ми вън от България бяха в Берлин, Германия, в Женева, Швейцария и няколко посещения в Гърция. В Германия и Швейцария изнесох концерти, а в Гърция бях поканена да проведа майсторски класове в Атина и във Власти. Моят стимул за работа през изминалия концертен сезон, бе 80-годишнината на баща ми проф. Александър Танев и създаването на СД с негови произведения и творби на двама от учениците му.“
За атмосферата на концертите и майсторските класове в чужбина пианистката Борислава Танева допълни:
„Швейцария посещавам за четвърта година. Сътруднича с една частна консерватория в Женева. Създадох прекрасен контакт с пианисти, които са от 7 до 20 години. Общуването с друга култура е интересно за мен. Атмосферата е прекрасна и с удоволствие работя. Посещавам Женева по 3-4 пъти в годината, а през лятото швейцарските пианисти идват в София и така поддържаме постоянен контакт. От 8-ми до 15-ти декември ми предстои майсторски клас там, а на 16 ще изнеса рецитал. Концертът ми ще започне с класически репертоар, след това ще звучат творби на швейцарски и български съвременни композитори.
С Гърция имам дългогодишен контакт и вече 19 години посещавам различни музикални училища. В Атина ме канят за майсторски класове в частни музикални училища. За четвърти път ходя на летен семинар в красивото планинско селце Власти. Тази година имах ученици от Белгия, Швейцария и Гърция. Семинарът е световноизвестен и атмосферата е много приятна, творческа и дружеска.“
Борислава Танева не се отказва и от работа в звукозаписното студио. Там намира спокойствие и удовлетвореност. За реализацията на последния си СД Борислава разказва:
„Това беше прекрасна идея на Цветан Добрев. Той е музикант, когото дълбоко уважавам, но за съжаление отдавна не е в България. Цветан е в Париж – преподава, пише музика. Преди две години след мой концерт във френската столица той предложи: „Направи СД с произведения на баща ти и негови ученици?“ Баща ми имаше огромен клас студенти по композиция. Освен пиеси на баща ми включих най-известните му ученици Георги Арнаудов и Цветан Добрев, имена в културата на България и Франция. Подбрах „Забравени песни“ на Георги Арнаудов и Български прелюдии и фуги от Цветан Добрев. Тъй като акцентът бе 80-годишнината на баща ми включих последната му пиеса за соло пиано, писана през 1992 г., първото му произведение в този жанр Сонатина от 1957 г. и най-стойностната му творба за пиано – Соната.“
Борислава Танева с огромно удоволствие преподава на млади пианисти. Към всеки от тях тя се отнася с любов, а процесът на преподаване я зарежда с енергия. Нейни студенти вече са лауреати на международни конкурси в Швейцария и Гърция.
Днес отбелязваме Световния ден на рокендрола, въпреки че историческият случай, който дава началото на този празник, е 12 април 1954 година, когато Бил Хейли записва на плоча песента си “Rock around the clock”, съобщава Справочна редакция на БНР...
Днес от 20.00 ч. българско време група Trigaida представя онлайн чрез Фейсбук страницата си дебютния си албум „Елате“ с български фолклор и електронна музика. Във формацията участват Ася Пинчева от „Космическите гласове на България“, Георги..
Музиката трябва да отразява живота, за да е истинска и откровена, да разказва и докосва – убеден е Людмил Крумов . Както повечето музиканти, независимо от локдауна, той продължава да работи и да общува със света чрез любимото си изкуство...