Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Седем медала за България от Световното първенство по таекуондо в Русия

Седем медала - два златни, два сребърни и три бронзови спечелиха представителите на България от световното първенство по таекуондо ITF, което се проведе в руския град Санкт Петербург. Николай Кехайов стана световен шампион на спаринг в категория плюс 85 кг. Със злато е и Амалия Колева в категория до 57 кг спаринг. Отличието на Кехайов е първо златно изобщо за България в мъжкото таекуондо. Това са първи световни титли за България от 1994 година, каза председателят на Българската федерация по таекуондо Марио Богданов. Българският национален отбор спечели два сребърни медала на спаринг - Недялка Бачева (до 51 кг) и Любина Спасова (до 75 кг), а бронзови медалисти са Лидия Дукова (плюс 75 кг) спаринг, Дюк Нуамеруе (специална техника) и специална техника отборно за жени. Общо по медали в света сме на четвърто място, след Република Корея, Русия и Чехия. В Санкт Петербург участваха над 800 състезатели от 81 държави. Заради икономическата криза националният отбор на България не е имал възможността дори да се събере на тренировъчен лагер преди световния шампионат.