Момчил Караилиев е лекоатлет номер 1 на България за 2009-а година

Националът Момчил Караилиев бе избран от журналистите за лекоатлет номер 1 за 2009-а година в традиционната анкета на списание "Атлетика". Участие в анкетата тази година взеха 37 журналисти, експерти по лека атлетика от 20 спортни редакции на печатни и електронни медии. Един от гласувалите е сложил Момчил Караилиев и Ваня Стамболова заедно на първо място и така те разделят по 9,5 точки. Друг пък е посочил само 5 имена. Още пет от анкетираните са предвидили по девет имена от тези които бяха избрани в десетката. Нито един участник в анкетата не е познал точното крайно класиране на десетката. Единствено Цветан Копринаров (БТА) и Николай Кръстев (вестник Труд) са прогнозирали кои десет атлети ще намерят място в десятката. Церемонията по награждаването от БФЛА на най-добрите атлети, треньори и клубове за 2009 г ще се проведе в началото на месец декември. Тогава ще бъде отпразнувана и 10-годишнината на списание "Атлетика".

МАРТИН АРНАУДОВ (110 М ПР.), АНДРИАНА БЪНОВА - 3

Анкетата на списание "Атлетика" датира от 1998-а година. Тогава за лекоатлет и лекоатлетка на България са избрани Петър Дачев и Светла Димитрова. В периода 1998-2005 се селектират десет от най-добрите атлети и десет от най-добрите атлетки. От 2006-а година насам се избира само един лекоатлет за победител в анкетата. Победителят през тази година Момчил Караилиев бе единственият български финалист на световното първенство в Берлин. По-рано през годината той спечели първо място на европейското отборно първенство и световната титла от военния лекоатлетически шампионат. С няколко призови класирания на турнири от най-висока категория Момчил спечели място на Световния лекоатлетически финал, където зае призовото 3-о място. Повечето от резултатите му през годината бяха над майсторската норма от 17 метра. В миналогодишната анкета Караилиев зае 2-о място след Ивет Лалова, а тази година триумфира безапелационно. Без спор в анкетата второто място бе за световната студентска шампионка на 400 метра с препятствия Ваня Стамболова. Ваня се завърна след 2 годишно отсъствие от пистата през април, спечели световната титла за военни и първо място на европейското отборно първенство. Най-големият й успех за годината бе световната студентка титла на 400 метра с препятствия в Белград. На световното първенство в Берлин Стамболова достигна полуфинал в дисциплината. Николай Атанасов-Джоко направи фантастичен сезон в зала, като се класира на финала на европейското първенство, а там скочи 8.11 за 5-о място. Този му резултат и класиране го наредиха на 3-а позиция в анкетата, въпреки че не успя да реализира големите си възможности в сезона на открито. Другият финалист от европейското в зала Спас Бухалов също намери място в десетката с 9-о място. Сред най-добрите мъже и жени се наредиха и двама съотборници на Момчил Караилиев в групата на сливенския треньор Атанас Иванов. Живко Петков спечели сребърен медал на троен скок от европейския шампионат до 23 години в Каунас, Литва и бе класиран 4-и в анкетата. 17-годишният Даниел Добрев стана бронзов медалист от европейският олимпийски фестивал, бе финалист за световното първенство за юноши младша възраст, спечели балканска титла за юноши и така намери място в десетката. Трима от достойно предствилите се на световното в Берлин също са сред предпочитаните имена в анкетата. Ивет Лалова достигна четвъртфинали на 100 и 200 метра, а Венелина Венева и Петя Дачева останаха на косъм от финал в дисциплините си. Инна Ефтимова също намери място сред заслужилите със силен сезон през зимата и световна титла на 100 метра при военните.