Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„От извора” – записи от националните събори на народното творчество в Копривщица

Момент от Деветия Национален събор за народно творчество "Копривщица - 2005"
Снимка: www.chitalishte-peshtera.org
Десетилетия наред старинният възрожденски град Копривщица е домакин на Националния събор за народно творчество. Началото на това грандиозно фолклорно събитие е през 1965 година. На всеки пет години оттогава, поляните на местността Войводенец се превръщат в голяма народна сцена, където показват изкуството си най-добрите самодейци – умели свирачи, разказвачи, талантливи певци, танцьори…В началото присъстваха утвърдените имена във фолклора, а с годините се наложиха и нови, по-млади таланти. Така съборът се превърна в мост между поколенията, осъществи се приемственост между тях и той изигра важна роля в запазването на вековното българско наследство.

Радостно е, че през годините това, което се случваше в Копривщица, получи отзвук и по света – съборът се радва на голям интерес и посещение от чужбина. Ще припомним някои от впечатленията на нашите гости:

„Не говоря като фолклорист, а като човек влюбен във фолклора. Това, което ме възхити, бяха чувствата, които извираха направо от сърцата на хората. Изключителна хармония – по естрадите и около тях. Вие сте на прав път!” – казва Андре Гиз, президент на МФФ в Ница, Франция.

„Фестивалът в Копривщица е най-големият национален фестивал на който присъствам. Шест естради – това е грандиозно, не съм виждал да се организира нещо подобно другаде по света. Познавам българския фолклор като динамично изкуство, което не живее само за фестивала, а и в ежедневието на хората. Вашият фолклор е част от древната и съвременна българска култура.” Това са думи на Вилиям Фабри, директор на Института за култура в Братислава.

„Българският фолклор е оригинален и не може лесно да се опише с думи. Видяхме танци, в които личи много живот. Музиката е интересна и самобитна. Особено впечатление прави нейното ритмично своеобразие – твърде трудни за изпълнение ритми, но въздействащи силно и непосредствено!” Това е мнението на Вилфрид Мюлер от Германия.

В първия събор, състоял се от 12 до 15 август 1965 г., взеха участие 4000 изпълнители, присъстваха 50 000 гости от страната и специалисти от 14 страни на света. На украсените в национален стил естради в местността Войводенец, се изявиха самородни певци, свирачи, играчи, разказвачи. В това грандиозно творческо състезание много от тях получиха медали и грамоти.
Този година през август Копривщица очаква участниците и гостите на юбилейния Десети събор – празник на автентичния български фолклор.
По публикацията работи: Валя Божилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Китаристът Ангел Демирев представя авторска музика на концерт в Пловдив

Ангел Демирев е китарист, в чиято музика се вплитат етно мотиви не само от България, не само от Балканите, а от много по-далечни страни и култури. Според него това е въпрос на търсене най-вече на душата, но и въпрос на комуникация с инструмента...

публикувано на 16.04.24 в 10:15
Снимка: facebook.com/FondaciataTheFondation

"Фондацията" с турне в САЩ и Канада

Българите в САЩ и Канада броят с нетърпение дните до турнето там на българската супергрупа "Фондация". Музикантите – Кирил Маричков, Иван Лечев, Дони, Славчо Николов и Венко Поромански, свирят заедно вече 11 години за радост на многобройните..

публикувано на 15.04.24 в 21:10

Мадлен Томова е българската надежда за награда от "Санремо джуниър"-2024

Български деца неведнъж са представяли достойно страната ни в престижни международни конкурси за песен. Достатъчно е да си припомним второто място, което извоюва малката на Крисия, заедно с талантливите ни пианисти Хасан и Ибрахим в детското..

публикувано на 15.04.24 в 11:05