© Снимка: архив
© Снимка: архив
Задачата на учените не от лесните. Например за един от ценните растителни видове, с които се занимава проф. Пеев, има информация за разпространението му през 1921 г. Тогава е било засвидетелствано за последен път. Има ли го още днес и къде да го намерят?
“Като растение то не е кой знае колко красиво, нарича се “ефедра” и има само едно единствено находище, дава отговорът проф. Пеев. Трябваше дни наред да бродим в един планински участък, да надничаме зад всеки камък и най-накрая го намерихме в една пукнатина на хълма южно от с. Дамяница, Петричко, където имаше... само един екземпляр. В България е имало две негови находища. Едното е изчезнало, но се радвам, че успяхме да потвърдим наличието на второто находище. Друго интересно растение е т.н. див бадем, едно от основните му находища се намира в малката Кожух планина, пак в Петричкия край. Търсим останали фрагменти от популациите му, пръснати по планините наоколо.”
© Снимка: архив
Какво се прави ако от ценен растителен вид се открие един единствен екземпляр? На помощ на учените идват новите биотехнологии.
“Ако растението е застрашено от пълно изчезване или в критично състояние, ние имаме специална лаборатория в която можем да го възпроизведем по биотехнологичен път и така ще създадем условия да се поддържа популацията, обяснява проф. Пеев. Например ако имаме една люспа от луковица на лале, тя се нарязва на 10 части. И тъй като луковицата носи целия генетичен материал, от люспа се получават 10 отделни индивида лалета, които могат да бъдат аклиматизирани в оранжерията на института и да бъдат пренесени в зоната на критичната популация, за да я възстановят.”
Сред ценните видове, които ще бъдат опазвани в тези микрорезервати, има, разбира се, и по-атрактивни от тревичката “ефедра”. Това са например два вида диви лалета – едното кървавочервено, а другото с жълтеникави жилки. ”Видът на цяла поляна с към 2000 огненочервени диви лалета е наистина добра награда за дългите ни търсения”, сподели проф. Димитър Пеев, ръководител на проекта.
В понеделник ще е слънчево. След обяд ще се развие купеста облачност, но само на отделни места, главно в източните и планинските райони ще превали и прегърми. Максималните температури ще са от 27 до 32°, в София около 27°. Над..
240 са новите случаи на Covid в страната за последните 24 часа или с 14 по-малко спрямо ден по-рано. Над 58,7% от новозаразените не са ваксинирани. Положителни са 12,2% от направените 1974 теста, при 10% на показателя в събота, сочи порталът..
В периода след 1565 година ни пренася колекция "Пролет-лято 2022" на първия университетски моден лейбъл FASHIONxNBU, създаден от студенти и преподаватели в Експерименталното художествено ателие по мода на Нов български университет в София. Тя е..
В периода след 1565 година ни пренася колекция "Пролет-лято 2022" на първия университетски моден лейбъл FASHIONxNBU, създаден от студенти и..
За последните 40 години популацията на египетския лешояд е намаляла с 83% в България. Очаква се през следващите години той напълно да изчезне, ако не..
През последното денонощие са установени 254 случаи на коронавирус от направените 2601 тестове, показват данните на Единния информационен портал. Малко..