Двама българи – Антон Пулийски от Drone ARENA и Филип Панайотов от Техническия университет в София и студентът от Украйна в Русенския университет „Ангел Кънчев“ Сергей Решетински са победителите в първия у нас Международен младежки фестивал за научно-техническо творчество „От винта!”. Форумът се проведе в София на под патронажа на президента на България Румен Радев. Над 100 научни разработки представиха младите изобретатели в няколко тематични раздела: авиация, корабостроене, роботехника и иновации за града.
Фестивалът „От винта“ има 13-годишна история в Русия и, освен в България, вече е гостувал във Виетнам, Индия и Китай. Целта му е да стимулира интереса на младите хора към природните и инженерните науки. Победителите на софийския форум ще представят моделите си на международните авиокосмически изложения в Русия – HeliRussia и МАКС. Най-малките български участници бяха на 8 години от групата за лего роботи Robo BUrborko в Казанлък. Имаше огромен интерес – каза Яна Ненчева, главен секретар на „Авиационно-космически форум“.
В научно-образователния блок на фестивала се проведоха лекции на водещи преподаватели от техническите университети на Русия и България, майсторски класове за ученици, прожекции на научно-популярни филми, интерактивни демонстрации на научни експерименти.
Пилотът Николай Калайджиев, който беше член на журито, награди с полет младия изобретател Явор Христов за модела му на соларен самолет TwinRay Solar Aircraft.
Невен Боянов от Велико Търново представи проекта Tinusaur така:
Това е система за ученици и студенти, която им позволява да учат електроника и роботика по много забавен и лесен начин. Разработката е на екип от докторанти на Великотърновския университет, колеги от фирмите, които ни помагат, ученици и студенти. Ние демонстрираме как с помощта на електронни компоненти, като ги програмираме, можем да направим игра и по-сложни неща. В цяла България, не само в София, има много хубави специализирани училища с насоченост към математиката, науките, електрониката. Само че, ако подрастващите наистина искат да се развиват, препоръчвам да участват в извънкласни форми – да учат програмиране, роботика и така ще напредват повече, отколкото техните съученици, които ходят само в училище. За някои родители това е инвестиция в техните деца.
Такива извънкласни занимания предлага „Университет за деца“, за който разказа Явор Киряков:
Ние се стремим да вдъхновяваме ученици да се занимават с природни и технически науки от ранна възраст и то по сериозен, научен начин. Деца след IV-V клас се занимават с електроника, роботика, химия, физика, биология, под ръководството университетски преподаватели и инженери от цялата страна. Проектите на нашите ученици реално влизат в индустрията. Ние искаме да покажем на децата, че зад един сериозен проект има и много работа, но накрая усилията са възнаградени. Всъщност един проблем на днешното общество като цяло е, че се търси бърз резултат. Напоследък забелязвам, че в кариерното ориентиране сред учениците има залитане към така наречените бизнес специалности заради клишето, че в тях се работи с пари или за много пари. Истината е, че в сферата на инженерството има много по-стабилни финанси, стига обаче човек да бъде добре квалифициран, да е творчески ориентиран и да защити проекта си.
Клубът по роботика към Русенския университет „Ангел Кънчев“ представи два модела на самолети, направени от студентите. Ръководителят му инж. Чавдар Костадинов разказва:
В Клуба се занимаваме с всякакви неща, свързани с роботика и автоматизация. Той съществува от 5 години и имаме спечелени над сто медала и 20 купи от състезания. При търсенето на спонсори е много трудно да убедим фирмите да инвестират в студентите. Проблемът не е в децата, винаги ще има едно ядро, които ще искат да се занимават с наука, и покрай тях поне още толкова. Защото това е заразително – желанието да се научат на нещо повече, отколкото им дава училището.
Снимки: Елена Паскалова,
БГНЕС
и личен архив
В седмицата на Мечкинден Световният фонд за природата (WWF) насочва вниманието към няколко мечета сираци, получили втори шанс за живот. Инициативата е в рамките на кампанията "Абонирай се за природата" и проследява историята на шест спасени мечета –..
В сряда , 27 ноември, ще бъде предимно слънчево. Вятърът постепенно ще се ориентира от запад-северозапад и ще бъде слаб до умерен. Очакват се минимални температури между минус 3° и 2°, в София – около минус 1°, а максимални – между 10° и 15°, в..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и зарядни станции за електромобили. Паркингите са разделени на такива за краткосрочен и..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..