Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Злата Златкова рисува „Пролет на прага на лятото“ върху порцелан

БНР Новини

Колоритни керамични лампи, живописни релефни чаши и чинии и елегантни ръчно рисувани бижута от порцелан могат да се видят на първата самостоятелна изложба на Злата Златкова в софийската художествена галерия „Лампион“.

Снимка




Цялата изложба е посветена на природата, тя е вечен източник на вдъхновение за мен. Обожавам природата, обожавам да я наблюдавам и често оттам идват идеите. Тук много сериозна тематика са цветята, – разказва за изложбата си „Пролет на прага на лятото“ младата жена, която е завършила социална педагогика и психология, но в нейна всепоглъщаща любов се превръща керамиката.

Снимка

В момента, в който се срещнах с глината, стана химия. Тя ме намери. Тя просто беше нещо, в което остана моето сърце и продължих да се развивам в тази посока. Глината е любопитен материал, когато ѝ научиш особеностите. Тя има характер. Понякога не обича да слуша, понякога слуша. Понякога зависи и от твоето собствено настроение.

Снимка

Едно от първите неща, които прави Злата преди 7 години, е вазичка за стена за сухи цветя и оттогава талантливите ѝ ръце извайват неповторими по красота и разнообразие предмети. Комплектите на чаши и чинии, въпреки че са много красиви, са функционални за употреба и могат да се ползват ежедневно.

Снимка

Те са изработени от порцелан с високи релефи и са дорисувани с т. нар. акварелна техника директно с бои върху глината. Висок релеф означава изпъкнала форма върху плоскост,
– обяснява Злата. – Ако си представим чиния, все едно е сложено истинско, примерно, цвете върху нея. Рядко се вижда подобно нещо, защото много често в керамиката се използва обратното – плитък релеф, който се издълбава навътре в изделието. Да се прави висок релеф е доста по-трудоемко, но той изглежда много реалистично.

Снимка

Изящните бижута, показани на изложбата, които могат да задоволят дори и най-взискателните вкусове, също са направени от порцелан.

Порцеланът е по-особен от глината, по-неподатлив, по-претенциозен материал е, – казва Злата Златкова. – С него се работи бързо и прецизно, защото той изсъхва много бързо и човек трябва да има предварителен план в главата. Защото аз много често като седна да работя с глина, не знам какво точно ще направя, но с порцелана човек не може да си го позволи, трябва да има някаква идея, за да не се губи време.

Снимка

След това порцеланът се пече на висока температура – 1000 градуса в специална пещ. А после върху изпечения материал се нанася рисунката, която накрая се покрива с прозрачна глазура. Това е едно от най-трудните неща, защото рисунката се размазва дори ако дишаш силно над нея, – споделя тънкостите Злата Златкова. – Затова порцеланът е много капризен в това отношение. Много е труден за работа, но се свиква с всичко – с характера, с капризите. В зависимост от сложността на рисунката едни обици отнемат между половин и два часа, но за едно колие примерно са нужни 7-8 часа.

Снимка

Има ли Злата Златкова все още нереализирани идеи?

Пълна съм с идеи и нямам достатъчно време да ги осъществя. Искам денонощието да е 48 часа, да мога да работя повече. Надявам се да имам все още творчески заряд за дълго време, – пожелава си тя.

Снимки: Десислава Семковска и Владимир Калудиев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05