Автори на тази дългоочаквана книга са доц. д-р Вихра Баева и доц. д-р Веселка Тончева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН – известни изследователи на традициите, характерни за българския празничен календар, както и на различни страни от обредността, фолклорната символика, съвременните аспекти на обичайните практики и др. Изданието е предназначено за широк кръг читатели, които имат интерес към фолклора ни или искат да опознаят в дълбочина кръговрата от български обичаи и обреди. За акцентите, заложени в „Голяма книга на българските празници и обичаи“ разказва доц. Веселка Тончева:
„Голямата книга на българските празници и обичаи“ ще бъде представена в големия салон на БАН (сградата до Парламента) на 24 септември от 18 часа. Книгата излезе още през юли, но авторите са решили да я представят когато учебната година вече е започнала, а родители и ученици вече са на „работна вълна“.
Българската кухня е кръстоска между ориенталската и европейската, затова може да се каже, че е универсална. Най-популярните нашенски храни като баница, шопска салата, кебапче, кюфте, лютеница и пр. се харесват на почти всеки. Но някои популярни..
След основен ремонт и реставрация е възстановено Първото класно училище в автентичното родопско село Широка лъка. Построеното през 1888 г. школо отново отваря врати, но този път като Музей на духовността. В него са представени артефакти, документи..
Около 700 деца и юноши от цяла България ще се включат в Седмото издание на фолклорния фестивал "Мисионис пее и танцува" в Търговище. Събитието се провежда в два последователни дни – на 29 и 30 октомври. Жури и публика имат възможност да се насладят..