Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей в Павликени почете Никола Гюзелев с постоянна експозиция

Снимка: pavlikeni.bg

Световноизвестният български оперен певец Никола Гюзелев е почитан от обществеността в родния си град. Историческият музей в Павликени създаде постоянна изложба с негови лични вещи.

Получил световно признание за своя музикален талант, Гюзелев всъщност е завършил живопис в Художествената академия в София и до последно създаваше картини. Затова и Музеят представя в експозицията последната палитра, която е използвал, както и цигулката, на която е свирил той, но и неговият баща.

Експонатите са получени като дарение през лятото, когато бе открита изложба от 8 портрета на Никола Гюзелев със сценични костюми и в роли, които той е пресъздавал на оперните сцени. Сред представените сега ценности има архивни документи, книги, снимки от гостувания на певеца в родния му град. В местното читалище, той се качва за първи път на сцена и пее пред публика.

За специалното събитие в Павликени гостуваха съпругата му Анна Мария Гюзелева, председател на Фондация „Никола Гюзелев“, както и дъщеря му – Адриана Гюзелева. От 2016 година Общината е съорганизатор на ежегодните Международни награди в памет на Маестро Никола Гюзелев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14

Старинни български килими в галерията на Българския културен институт в Париж

За първи път след повече от век в Галерията на Българския културен институт в Париж ще бъдат представени автентични български килими от XIX и XX век, съобщиха от институцията. Бутиковата изложба “История в цветове. 350 години българско килимарство”..

публикувано на 14.04.24 в 12:25