Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитни артефакти запознават с историята на тютюнопроизводството и тютюневите изделия у нас

Снимка: botevgrad.com

Историческият музей в Ботевград е домакин на гостуваща изложба, посветена на един от най-разпространените човешки пороци – тютюнопушенето. Експонатите в нея са собственост на Историческия музей в град Горна Оряховица, а експозицията „Тютюн, енфие & сие“ е част от поредица „Пороците“. Други две изложби от същата поредица са посветени на алкохола и амбалажа, както и на захарните изделия и кафето. Интерес към трите любопитни колекции не липсва, а запитвания за тях има и от Историческия музей в Дрезден. Експозицията „Тютюн, енфие & сие“ представя над 200 предмета и сувенири, сред които керамични лули, цигарета, луксозни кутии, различни видове цигари, запалки и кибрити, събирани из България, както и дарения от жителите на Горна Оряховица. Архивни фотографии запознават публиката с историята на тютюнопроизводството у нас, което и до днес продължава да бъде основен поминък за хиляди българи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Лондон представят "Енигмата Сборяново" на Драгомир Богомилов

Книгата "Енигмата Сборяново" на Драгомир Богомилов ще бъде представена тази вечер от 19.00 ч. в галерия "София" в Българския културен институт в Лондон. Преди повече от 2000 години днешният резерват Сборяново е бил център на мистичните..

публикувано на 25.04.24 в 06:10

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14