Сърбия въвежда PСR тест за българите
Влизащите в Cърбия грaждaни от Бългaрия, Хървaтия, Ceвeрнa Мaкeдoния и Румъния трябвa дa имaт oтрицaтeлeн PСR тecт, нaпрaвeн нe пo-къcнo oт 48 чaca, съобщи Нова тв. Мярката влизa в cилa oт 15 aвгуcт и нe ce oтнacя зa cръбcкитe грaждaни, пътуващи oт тeзи cтрaни.
Интензивен трафик на българо-румънската граница
На граничните пунктове “Кайнарджа” и “Крушари” временно беше преустановено преминаването на хора и коли заради струпването на товарни автомобили, съобщи “Гранична полиция”. Тежкотоварните возила бяха пренасочвани към ГКПП “Русе” и ГКПП “Видин”. Българските граждани влизат на територията на Румъния без да им се налага карантина.
176 положителни проби за Covid-19
Новите случаи представляват 3% от направените 5877 PCR теста през последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Най-много новозаразени има в Благоевград – 35, в София град – 30 и във Варна - 14. Двама души са починали при общо 484, излекувани са 422, а в болница се намират 824 пациенти, от които 63 в интензивни отделения. До момента 14 069 души са се заразили с коронавирус. Активните случаи са 4684.
11 станаха заразените спешни медици в Пазарджик
Бройката им нарасна, след като бяха направени PCR тестове на целия екип на Центъра за спешна медицинска помощ в града. “Няма опасност Падарджик да остане без линейки и Спешната помощ остава на денонощен режим”, категоричен е директорът Борис Манев. Вече е създадена организация за командироването на лекари от деветте спешни центъра в областта. Междувременно директорът на Многопрофилната болница в Пазарджик д-р Красимир Темнилов отхвърли обвиненията, че медици заразяват с Covid-19 пациенти на здравното заведение, информира кореспондентът на БНР в града Невена Петрова.
Здравният министър: Covid ситуацията е под контрол
"Всички възникнали огнища на коронавирус са сканирани и лечебните заведения могат да се справят с тази ситуация”, заяви Костадин Ангелов. Според него няма опасност болниците да останат без легла, предпазни средства и дезинфектанти. Здравният министър призова българите да бъдат максимално отговорни и към себе си, и към близките си - особено по-възрастните с хронични заболявания. “Ако имат близки медици, нека да мислят и за тях", каза още Костадин Ангелов.
Имунитетът за коронавирус трае поне няколко месеца
“Голяма част от преболедувалите или от безсимптомните носители на Covid-19 изграждат антитела”, каза за БНР доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница. В момента по света се разработват над 140 ваксини и 30 се намират в етап на клинични проучвания, а това означава, че се залага именно на имунния отговор, подчерта лекарката. Според нея ако не е имало имунен отговор към вируса и съответно имунитет, нямало е да се стигне до разработването на ваксина. “На този етап могат да се правят индиректни изводи, че имунитетът трае поне няколко месеца”, каза още Снежина Михайлова и предположи, че той би трябвало да продължава много повече, както е при другите инфекции.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Съставил: Диана Цанкова и Екип "Новини"
Седмите предсрочни парламентарни избори в страната „пуснаха“ осем формации в бъдещия 51-ви парламент на България. Ще спре ли с тях колелото на избори?- отговорите търсим в „България днес“ този понеделник. Ще чуете..
В навечерието на парламентарни избори на 27 октомври, които се надяваме да родят стабилно управление на държавата ни, в "България днес" ви предлагаме мнения на млади хора за политиката и избирателната активност у нас. От Здравка Момчева узнаваме..
В "България днес" на 24 октомври Иво Иванов разговаря с доц. Спас Ташев от БАН за различните демографски процеси в контекста на изненадващата констатация на Министерския съвет, че за първи път от 38 години в България..