Да дариш органите си, за да спасиш човешки живот, когато твоят земен път приключва в разцвета на силите ти, е една от най-висшите форми на емпатия. Оставяш частица от себе си, за да живее непознат, който години наред се бори за живота, в очакване на чудото "трансплантация".
Никой не знае в кой момент и при какви обстоятелства ще напусне този свят, а и невинаги има възможност да даде съгласието си за донорство. Често съдбовният отговор е в ръцете на опечалените близки, които трудно се съгласяват да дарят органите на починалия. Сравнена с останалите страни от Европейския съюз, България заема последно място по брой трансплантирани хора, на милион население. Това е и една от причините, нуждаещите се да търсят спасение в чужди държави. А българите, които живеят с надеждата за втори шансчрез трансплантация са над 1150.
Именно в тяхна подкрепа бе експедицията в открито море на Стефан Иванов и 17 годишния му син Максим. Двамата прекосиха Атлантическия океан в сезона на ураганите с гребната лодка Neverest, направена от самите тях. Предизвикателство, което насочва вниманието към необходимостта да говорим за донорството с близките си, чрез Националната кампания "Да! За живот".
Как стигат до избора, разказва Максим, който в началото на пътешествието е едва на 16 години. Оказва се, че според официалния регистър на океански гребни експедиции на Ocean Rowing Society, той е най-младият океански гребец в света, успешно прекосил океан:
"Ние всъщност имахме доста идеи за различни каузи, поне три-четири. Изборът се падаше на мен и в момента, в който разбрах за тази инициатива я взех присърце. Тя е перфектната кауза - за нея не се търсят пари от никого, не молим за спонсори. Идеята човек да дари живот, след смъртта си е наистина изключителна."
„Във всички разговори, които сме имали и в цялата обратна връзка, която сме получавали - хората наистина прегръщат идеята за донорството на органи след смъртта – обяснява Стефан Иванов.– Това не отнема нищо от човека и близките му и в същото време може да спаси живот. Трябва да знаем, че има решение за безкрайно трудните здравословни проблеми на нашите съотечественици и ние заедно трябва да го намерим. Всеки от нас трябва да се запита дали има достатъчно сила в себе си, за да вземе такова решение. А ако отговорът е да - да го сподели с близките си."
А към всички, следвали с вълнение и съпричастност пътешествието в подкрепа на донорството, Стефан Иванов се обръща:
"Мечтайте, намерете вашите предизвикателства, от какъвто и да е характер. Човек подценява това, което може да извърши с един по-дълъг хоризонт пред себе си."
Снимки: Facebook / NeverestOceanRow
От днес хората, които желаят да се ваксинират незабавно, ще могат да го направят чрез т.нар. зелени коридори, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването. Председателят на Националния ваксинационен щаб Красимир Гигов е изпратил..
52 800 дози от ваксината на „Астра Зенека“ срещу коронавирус бяха получени тази сутрин и вече се разпределят към Районните здравни инспекции, съобщи председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов. В края на следващата седмица се очакват..
През последното денонощие са установени 1079 нови случаи на коронавируспри направени 8476 тестове, показват данните на Единния информационен портал. Близо 13% от пробите са се оказали положителни. Най-много новозаразени има в София – 322, в Бургас -..
И този месец Радио България и Програма „Хоризонт“ на БНР ви канят на откровена и човешка среща с представители на българските общности зад граница и с..
През последното денонощие са установени 1079 нови случаи на коронавируспри направени 8476 тестове, показват данните на Единния информационен портал...
Доброволци на младежката организация на БЧК в Добрич ще се опитат да подобрят рекорда на Гинес за най-дълга мартеница. За целта днес рано сутринта на..